Menderes masifi Kestanelik-Alaşehir yöresindeki metagabrolardaki titanlı minerallerin zenginleştirilmesi
Recovery of titanium minerals from metagabros of Menderes massive in Kestanelik-Alaşehir district
  1. Tez No: 138831
  2. Yazar: ZÜLAL YABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, rutil+ilmenit içeren değişik cevherlerden, anılan minerallerin zenginleştirme olanaklarının araştırılmasıdır. Bu amaçla Menderes masifinin Manisa - Alaşehir - Azıtepe Asmasifin'de gözlenen eklojitik metagabrolar birincil rutil+ilmenit içerikleri açısından potansiyel kayaç türü olarak da alınıp incelenmiştir. Titanyum mineralerinin eldesinde optimum konsantrasyon parametrelerinin saptanması amacıyla cevhere flotasyon+sallantılı masa, sallantılı masa, multi gravite seperatör (MGS), aglomerasyon+flotasyon gibi bir çok farklı teknik uygulanmıştır. Yapılan çalışmada, rutil ve ilmenitçe zengin eklojitik metagabrolardan en yüksek TİO2 tenörüne, sallantılı masa kombinasyonlu kuru manyetik seperatör deneyleri ile ulaşılabileceği sonucuna varılmıştır. Yöredeki rutil+ilmenitlerin ticari olarak değerlendirilebileceği sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The aim of this study is to research the optimum conditions for the recovery of concentrate from different type of rutile+ilmenite bearing ores. For this purpose, rutile+ilmenite bearing eclogitic metagabros from Manisa - Alaşehir - azıtepe submassif of the Menderes Massif were investigated in terms of their possible primary rutile potensial.Different technique such as; flotation+wet tabling, wet tabling, multi gravity seperatör (MGS) and aglomeratation+flotation were applied determine the optimum concentration parametres titanium minerals. The experiments reveal that the highest TİO2 grade from rutile+ilmenite bearing eclogitic metagabbros was obtained by the combination of the wet tabling with dry magnetic separator. In conclusion, the rutile+ilmenite ore at this region can be recover of rutile+ilmenite as a economical product.