On Some variants of Ti-spaces (where İE{0.1.2.3})
Ti-uzayları üzerine bazı çeşitlemeler (İE{0.1.2.3})
- Tez No: 138832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ZEMCİ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Uygulama alanında önemli bir araç olduğu için topolojik uzayların ayırma aksiyomları ile sınıflandırılması, genel topolojide hala önemli bir çalışma alanıdır. Özellikle Tş -uzayları bilgisayar teknolojisine uygulamada etkili bir araç olduğu 4 için, son zamanlarda birçok topolojici (Julian DONTCHEV, Maximilian GANS- TER, Francisco G. ARENAS, E. D. Khalimsky, T. Y. Kong, V. Kovalevsky and R. Kopperman,...) To ile Ti arasındaki topolojik uzaylarla ilgilenmektedir. Bu tezde To ile T3 arasındaki uzaylar çalışıldı. T0 ile Ti arasındaki Ti, Ti, Ti ve Tz topolojik uzaylarının çarpım uzaylarının invaryant olmadığı Kısım (2.6) da tarafımızdan gösterildi. Ayrıca Ti ile T2 arasındaki uzaylar ve bu uzayların kom- paktlık ile ilişkileri çalışıldı. Kısım (3.1) de Ö-kapalı,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The classification of topological spaces by separation axioms is still popular studying area in General Topology since it is very important tool in application area. Recently, many topologist (Julian DONTCHEV, Maximilian GANSTER, Francisco G. ARENAS, E. D. Khalimsky, T. Y. Kong, V. Kovalevsky and R. Kopperman,...) are very interested in studying the topological spaces placed between T0 and T\ since especially, Tş -spaces is an effective tool in application 4 to computer science. In this thesis, the topological spaces placed between T0 and T3 are investigated. The spaces Ti, Ti, Ti and Tş are not invariant under product is shown by us in Section (2.6). And also, the spaces between Tj and T2 and their relationships with compactness are investigated. In Section (3.1), the implications of T2, kd, kc and c&c-spaces are investigated by defining a proposition (proposition 3.1.4) related with 0-closed, ^-closed and closed sets. Finally, the Completely Hausdorff Space which are placed between the T2 and T3-spaces are studied.