İndüksiyon ve kupol fırınlarında kullanılan refrakter malzemelerin üretiminin optimizasyonu
The Optimization of refractory materials production using induction and couple furnaces
- Tez No: 138830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, boksit esaslı dökülebilir beton refrakterlerin, 110°C'de, 1000°C'de ve 1200°C'deki sıcaklıklarda fiziksel ve mekaniksel özelliklerin araştırılarak en uygun refrakter malzeme üretilmeye çalışılmıştır. Döküm yoluyla üretilen numuneler üzerinde her üç sıcaklıkta soğuk basma mukavemeti, kırılma mukavemeti, hacim ağırlığı ve açık porozite testleri uygulanmış ardından parlak kesit hazırlanarak mikro yapı incelenmiştir. Sonuç olarak mükemmel değerler elde edilmiş, sinterleme sıcaklığının arttırılmasıyla daha yüksek değerler elde edileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, an investigation was carried out on the physical and mechanical properties of bauxite based castable concrete refractories at 110, 1000 and 1200°C temperatures and the favaurable refractory has been produced. Cold compression strength, fracture strength, bulk mass and open porosity tests were conducted on the samples produced by casting route. In conclusion, perfect results have been observed. However, It is possible to obtain improved results by increasing the sintering temperature.