Kendiliğinden yerleşen betonun fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigations on the physical and mechanical properties of self compacting concrete
  1. Tez No: 138840
  2. Yazar: BURAK FELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
II ÖZET Beton teknolojisindeki gelişmeler, dayanım ve dayanıklılık açısından yüksek performanslı beton üretimine olanak sağlamaktadır. Betonun mekanik özellikleri büyük ölçüde malzeme bileşenleri, taze beton performansı ve bakım koşullarına bağlıdır. Geleneksel beton, taze halde sıkıştırma enerjisi uygulanarak yerleştirilmekte, özellikle şantiyede yaşanan sıkıştırma sorunları, betonun mekanik özelliklerinde önemli değişkenliğe sebep olmaktadır. Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB), etkili akışkanlaştıncı kimyasalların keşfiyle beton teknolojisine uyarlanmış özel bir betondur. Hem karışım dizaynı, hem de üretim teknikleri açısından klasik betondan farklı özelliklere sahiptir. Sıkıştırma enerjisi ihtiyacını ortadan kaldırarak; işçilik kusurlarını azaltması, üretimi hızlandırması, çalışma koşullarını iyileştirmesi gibi pek çok olumlu özellik, KYB kullanımının getirdiği avantajlar arasında sayılabilir. Bu çalışmada, ilk aşamada KYB üretimi için uygun malzeme tip ve miktarının seçimi yapılmış, optimum karışım oranlan belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, ikinci aşamada hazırlanan 5 farklı dayanım sınıfındaki KYB karışımlarının, taze halde kendiliğinden yerleşebilirlik ve sertleşmiş halde mekanik özellikleri incelenip geleneksel beton özellikleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Innovations in concrete technology, have lead us to the production of high performance concrete in terms of strength and durability. The mechanical performance of concrete depends on many factors, such as material properties and their proportions as well as fresh concrete properties and curing conditions. Conventional fresh concrete should be compacted in situ; however various vibration problems seriously affect the performance of hardened concrete. By the introduction of new effective hyperplasticizers into modern concrete technology, compaction problems have been solved. Self Compacting Concrete (SCC) is a special type of material, that has different properties on both mix design and production techniques compared to conventional concrete. By elimination of compaction energy and use of vibrators, a reduction in labor costs and noise pollution can be obtained, besides producing a high performance material. In the first stage of this experimental study; material selection and mix design of SCC mixes has been analyzed based on test data. In the second stage, the fresh state rheological and hardened state mechanical properties of optimal SCC mix designs has been determined and compared with conventional concretes of different strength classes.