Treatment of wastewater using magnetite
Magnetitin atık su arıtımında kullanılması
- Tez No: 138841
- Danışmanlar: PROF. DR. SOL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
V ÖZET Ağır metaller yerkabuğunun doğal bileşenlerindendir. Nikel (Ni), mangan (Mn), kurşun (Pb), krom (Cr), kadmiyum (Cd), çinko (Zn), bakır (Cu), demir (Fe) ve civa (Hg) gibi metaller, doğal sularda az miktarda bulunur. Yüksek konsantrasyonlardaki ağır metaller endüstriyel deşarjlarla su kaynaklarına girerler. Bazı metaller biyolojik hayatın devamlılığı açısından önemlidir. Öte yandan, çok miktarlarda bulunduklarında, zehirli olduklarından dolayı suyun belli amaçlarla kullanımını engellerler. Bu nedenle, ağır metal içeren atıksuların arıtımı çok önemlidir. Ağır metallerin giderilmesinde kullanılan en yaygın metotlar, kimyasal çöktürme/ koagülasyon, kimyasal dönüşüm, iyon değişimi, membran prosesler ve adsorpsiyondur. Bu yöntemler teknik açıdan uygulanabilir olsa da maliyet,işletme gereksinimleri ve estetik yönünden uygun olmayabilir. Bu çalışmada, tekrar kullanılabilen, ucuz doğal bir mineral olan magnetit, adsorpsiyon deneylerinde Zn ve Ni giderilmesi için kullanılmıştır. Magnetit dozu (20-5000 ppm), magnetit boyutu (
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Heavy metals are natural components of the Earth's crust. Trace quantities of many metals, such as nickel (Ni), manganese (Mn),lead (Pb), chromium (Cr), cadmium (Cd), zinc (Zn), copper (Cu), iron (Fe), and mercury (Hg) are important constituents of most waters. High concentrations of heavy metals can enter water supplies via industrial discharges. Some of these metals are necessary for growth of biological life. On the other hand, excessive quantities of these metals will interfere with many beneficial uses of the water because of their toxicity. Therefore, treatment of wastewater to remove heavy metals is very important. The conventional treatment techniques for the removal of heavy metals are hydroxide precipitation/ coagulation, chemical conversion, ion exchange, membrane processes, and adsorption. Although, many of them are technically feasible, other factors, such as cost, operational requirements, and aesthetic considerations are not favorable in some cases. In this study, magnetite, which is a reusable, cheap, natural mineral, was used in adsorption experiments for the removal of some metals such as Zn and Ni, over a range of conditions: dosage of magnetite (20-5000 ppm), particle size of magnetite (