Yerel sermayenin (EBSO/İTO) yeni bölge arayışları ve bölge planlama sürecine etkileri
New regional searches of local capital (EBSO/İTO) and its impacts on regional planning process
- Tez No: 138849
- Danışmanlar: PROF. DR. DELYA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET 80 sonrası gerçekleşen global ölçekli ekonomik düzenlemeler sonucu, ulusal planlan ve mekansal açılımları olan bölgesel planlama çalışmalarını, hala klasik kalkınma paradigmasına tabi tutmak son derece yanlıştır. Devlet müdahalelerinin lanetlendiği, piyasa güçlerine ve piyasanın özdüzenleyiciliğine bel bağlandığı koşullarda, başlangıçtaki gibi bir kalkınma retoriğinden söz etmekse artık mümkün değildir. Bugün artık yeni anlam ve içeriğiyle literatüre ağırlığını koymayı başaran bölge planlama kavramı, yeni iktisadi politikalara ve yerkürenin yeni teritoryal paylaşımına veri oluşturacak bir misyon üstlenmiştir. Ulus devletlerin azalan etkinliğine paralel olarak küresel sermaye, merkezi yönetimlerden bağımsız olarak, yerel bağlantılarını yeniden kurmaktadır. Kuzeyden gelen bu yeni yapılanma önerisi çerçevesinde Üçüncü Dünyadaki birçok coğrafya, söz konusu bu oluşumda yerini alma uğraşındadır. Ülke ekonomilerinin kamburunu taşımaktan yorulan Üçüncü Dünyanın bu göreli“batı'ları, elindekileri görücüye çıkararak yeni düzen(sizlik)deki yerini sağlamlaştırma arzusundadır. Bu yapılanma içerisinde, bir dönem ülke genelinde bölgesel dengesizlikleri ortadan kaldırmak adına uygulamaya koşulan bölge planlaması, ”ekonomik açıdan dünya sistemiyle bütünleşmenin yollarını" araştırırken, diğer yandan yerel birimler plan ve stratejilerini bizzat hazırlayıp dünya ekonomik sisteminde öngörülen rolleri ışığında pazarda aktif görev almayı beklemektedir. Benzer biçimde İstanbul merkezli Marmara Bölge sermayesi ve Ege Bölgesi de küresel pazara entegrasyon sürecinde bölgesel sınırlarını belirlemeye çalışmaktadır. Marmara ve Ege sermayeleri, küresel yapılanma içinde ülkeyi temsil edebilmek için yapısal uyum projelerini ivedilikle uygulamaya geçirmektedir. Her iki bölgenin farklı sektörel örgütlenmeleri, halen devam etmekte olan küresel yapılanmaya koşul olarak ileri sürülen teknolojik-ekonomik altyapı düzenlemelerini tamamlamaya çalışmaktadır.Ill Bu süreç sonrasında mevcut rekabet ortamından hangi bölgenin galip çıkacağını bugünden kestirmek oldukça zordur. Esasen bu çalışma sonucu asıl hedeflenen, Ege Bölgesi 'nin olası bir entegrasyon sürecinde tartışmaya konu olan yeni mekansal sınırlarını belirlemektir. Söz konusu sınır çizgisi; (EBSO) Ege Bölgesi Sanayi Odası ve (İTO) İzmir Ticaret Odası' nın nüfuz alanlarına denk düşebileceği gibi, coğrafi bölge sınırı, kalkınma planlarında ele alınan bölgesel planlama sınırlan veya kurumsal çalışmalardaki uygulama sınırlarıyla da paralellik gösterebilir. Sıralanan sınırların hiçbiriyle çakışmayan bir sınır çizgisinin ortaya çıkması da kuvvetle muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Due to the global-scaled economic regulations emerged after 1980, it is wrong to address national plans and regional planning studies as their spatial expressions still to the classical development paradigms. From now on, under such conditions that state interferences are being cursed and upon which the forces and self-organisation of the market are being relied, it is not possible to speak of a development theory as of the beginning. Today, the concept of regional planning that has attained importance in literature with its new meaning and content has undertaken a mission as constituting data of new economic policies and new territorial share of earth. Parallel to the diminishing activities of nation states, the global capital, independent from central administrations, has been establishing its local contacts. Within the context of North-oriented formation proposal, many geographies in Third World are in the struggle to take part in this order. These relative“wesf's of Third World, which are tired of carrying the humps of their countries' economies, are in desire to reinforce their positions in this new (dis)order by putting their owns up for sale. Within this structure, the regional planning that has been put into practice in order to eliminate the regional imbalances in the country has been searching for ”the methods of economic integration with the world system". On the other hand, local units have been waiting to take role on market by preparing their plans and strategies with the help of projected roles in world economic system. Likewise, Istanbul-centered Marmara capital and Aegean Region as well have been striving to determine their regional borders in the integration process to the global market. The capitals of Marmara and Aegean have been urgently putting the structural adaptation projects into practice so that they can represent the country in global sphere. The different organizations of each region have been tryingto complete the technologic-economic infrastructure arrangements as prerequisites of the ongoing global order. Under these circumstances, it is quite hard to estimate which region will finally reach victory in existing competition. The essential objective of this research is to determine new spatial borders of Aegean Region, which are still under discussion in a probable integration process. The border line in question can be whether under the influence areas of EBSO (Aegean Region Chamber of Industry) and İTO (İzmir Chamber of Trade) or can parallel with geographical region, regional planning borders, which have been discussed in development plans and implementation borders of institutional studies. Another border line that does not coincide with those above is quite probable.