British policy towards the Greek war of independence
  1. Tez No: 13885
  2. Yazar: GAYE N. DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. METE TUNÇOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışma, İngiltere'nin Yunan Bağımsızlık Savaşı 'na ait politikasını analiz etmeyi hedeflemiştir. Kullanılan temel yaklaşım tarihsel-analitik yaklaşımdır. İngiltere'nin Yunan Bağımsızlık Savaşı politikası üç ana bölümde - tarafsız, aktif ve aktif olmayan politika - incelenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak, İngiltere'nin Yunan sorununa karşı değişik politikalarını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. ikinci olarak. Yunan bağımsızlığına İngiltere'nin katkısı İngiliz Dışişleri Bakanlığı dokümanları kullanılarak açıklanmıştır. Çalışmada, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngiliz politikasını, Rusya'nın Balkanlara yayılma korkusunun etkilediği, ve bunun da Yunanistan'ın 1832 yılında bağımsız bir krallık olmasına yardım ettiği sonucuna ulaşılmıştır. - v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the British policy towards the Greek War of Independence. The main approach used is historical-analytical approach. Great Britain's policy with regard to the Greek War of Independence is examined in three major parts - neutral, active and inactive policies. Therefore, first, the factors affecting Britain to adopt different policies towards the Greek question is analyzed. Second, British contribution to the Greek independence is presented through the British foreign office documents. The main conclusion reached is that the fear of Russia's further advance into the Balkans characterized British policy during the Greek War of Independence, helping Greece to become an independent kingdom in 1832. - iv -