Hakimiyet-i Milliye Gazetesine göre Milli Mücadele Döneminde Türk-İngiliz ilişkileri
Turkish English relations at national struggle period according to the Hakimiyet-i Milliye Newspaper
  1. Tez No: 235441
  2. Yazar: ŞULE YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENNUR ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Osmanlı Devleti'nin, zayıflamaya başladığı andan itibaren, menfaatleri gereği Osmanlı Devleti'nin bütünlüğünü koruma siyaseti güden İngiltere, bu politikasını 20. yüzyılda Osmanlı Devletini imha etme siyaseti olarak değiştirmiştir. İngiltere, zengin topraklar üzerinde bulunan Osmanlı Devleti'nin her türlü zenginliğini ele geçirip, dünya hakimiyetini kurmak ve sağlamlaştırmak için yanında bir rakip istemiyordu. Bu nedenle, İtalya ve Fransa ile I. Dünya Savaşı'ndan sonra hep ihtilaf içinde olmuşlardır. Ancak bu süreç içinde, aynı 1920 Sevr Antlaşması'ndaki gibi, her imzalanan antlaşmanın altında, her girişilen askeri harekatın altında İngiltere, müttefiklerini hesaba katmadan hareket ediyordu. Bu nedenle Milli Mücadele'nin sonuna doğru, artık İngiltere bu siyaset içinde maşa olarak kullandığı Yunanlılar ile tek başına kalmıştı. Artk, İtalya ve Fransa'da, yıkılmış Osmanlı üzerinden bir Cumhuriyet çıkaracak olan Mustafa Kemal ve kurucusu olduğu Bağımsız Türk Devleti ile antlaşma imzalamış ve Türkiye'nin her anlamda bağımsızlığını tanımıştı. İngiltere Milli Mücadele döneminde ortada savaşan bir devlet görüntüsü çizmese de, Anadolu'da son kozu olan Yunanlıları öne sürerek Türk halkını zor durumda bırakmaya çalışmıştır. Yunan politikasının en büyük destekçisi ise, Gladstone siyasetini devam ettiren, Türklerin Anadolu'dan atılması gerektiğini savunan Lloyd George olmuştur. Lloyd George, çok katı bir biçimde gerek askeri, gerek siyasi ve gerek basını kullanarak Türk halkına zor zamanlar yaşatmıştır. Ancak izlediği siyaset daha sonra, en fanatik İngilizler ve dünya tarafından şiddetle kınanmıştır. Bu siyasetin acil olarak bitirilmesi ve Ortadoğu'da bağımsız bir Türkiye'nin bulunduğu bir sulh yapılması ve Türkiye'nin memnun edilmesinin Ortadoğu topraklarında barışı getireceği sık sık dile getirilmiştir. Bu çalışmada, 1920-1923 yıllarını kapsayan Milli Mücadele dönemindeki, Türk-İngiliz İlişkileri tamamen Hakimiyet-i Milliye Gazetesi'nin bakış açısıyla incelenmiştir. Hakimiyet-i Milliye Gazetesi de, ilk sayısından son sayısına kadar Türkiye'nin en ezeli ve en tehlikeli düşmanının İngiltere olduğunu özenle çıkardığı haberlerlerle dile getirmiştir ve bu düşmandan kurtulmak için milletin, topyekün hareket ederek savaşması gerektiğini hep belirtmiştir. ve bu durumda Milli Mücadele'nin kazanılmasında en önemli ateşleyici güç olmuştur.
Özet (Çeviri)
From the time, the Ottoman Empire started to weaken, Britain who was following a policy of containment of the integrity of the Ottoman Empire, changed this policy to the destruction of the Ottoman Empire in the 20th century due to her interests. Great Britain, in order to capture all sorts of her wealth of State of Ottoman and to establish and fortify its global dominance, desired no competitor. Thus, Britain has always been in conflict with Italy and France after the First World War. On the other hand, when they undersigned any treaty and when they waged a military operation, Britain, same as it did at Treaty of Sèvres, did not take her allies into account. Therefore, towards the end of the ?National Struggle?Britain was left alone with only Greece which she used as a tool in her policy. Anyhow, Italy and France has signed a treaty with Mustafa Kemal, who has founded a Republic from the ruins of the Ottoman Empire and his Independent Turkish State and recognized Turkey?s independence in all senses. However, Britain, was not a belligerent state during the Turkish national independence war. They had tried to give hard times to Turkish nation by using Greeks as the last resort in Anatolia. Lloyd George had given hard times to Turkish nation by utilizing military, politics and press. Nevertheless, his policy was strongly condemned by even fanatic Britons as well as the international community. Termination of this policy, peace with an independent Turkey in the Middle East and satisfying the expectations of Turkey in the Middle East were mentioned as the elements of peace in the Middle East. In this paper, the Turkish-British relations during the national struggle period between 1920-1923 were examined from the perspective of Hakimiyet-i Milliye Newspaper. From the first issue to the last one, Hakimiyet-i Milliye, by the means of its elaborate news, voiced that Turkey?s most dangerous and oldest enemy was England and in order to be saved from this enemy the nation had to fight in unity. Thus, Hakimiyet-i Milliye played a profound role to reach the triumph at the end of national struggle.