Kuzey Ege denizi fitoplankton dağılımı
Phytoplankton distribution in the Northern Aegean sea
- Tez No: 138851
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Mayıs 2001 ve Ocak 2002 dönemlerinde Kuzey Ege Denizi' nde seçilen toplam 7 istasyondan alınan fitoplankton örneklerinin nitel ve nicel dağılımları, bu dağılımı etkileyen çevresel faktörler, türler ve fiziko-kimyasal parametreler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İki dönem için yapılan çalışmaların sonucunda Dinophyceae, Dictyochophyceae, Bacillariophyceae ve Ciliata sınıflarına ait toplam 84 taksa saptanmıştır. Ayrıca fitoplankton dağılımı sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk, iletkenlik, çözünmüş oksijen, (N03+N02)-N, P04-P ile reaktif silisyum parametreleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Tür çeşitliliği ve hücre yoğunluğu bakımından Dinophyceae ve Bacillariophyceae sınıfları diğer sınıflara oranla baskındır. Boğazlar yoluyla gelen değişime uğramış Karadeniz üst tabaka suları ile Akdeniz kökenli Ege Denizi suları tarafından oluşan Kuzey Ege Denizi için fitoplankton tür kompozisyonları incelenmiş ve bundan sonraki çalışmalar için veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The qualitative and quantitative distribution of phytoplankton were investigated in May 2001 and Jenuary 2002 period in 7 stations in the Northern Aegean Sea. In these stations environmental factors, species, physico-chemical parameters, the impact of distribution and relationship between the the species of phytoplankton is also investigated. At the end of the two seasonal investigations total 84 microalg taxas were determined in Dinophyceae, Dictyochophyceae, Bacillariophyceae and Ciliata classes. Distributions of phytoplankton were evaluated using temperature, salinity, density, conductivity, dissolved oxygen, (NCh+NC^-N, PO4-P and reaktive Si in the study area. The cell density and species diversity of the classes of Dinophyceae and Bacillariophyceae were determined more abundant than other classes. The composition of phytoplankton species were investigated around upper level of Black Sea which coming through the straits and Aegean waters which flowing from Mediterranean and data collected for further investigate.