Phytoplankton dynamics in the Aegean Sea: Chemotaxonomy in the water column and dinoflagellate cyst assemblage in the sediment
Ege Denizi'nde fitoplankton dinamikleri: Su kolonunda kemotaksonomi ve sedimentte dinoflagellat kistleri dağilimi
- Tez No: 627289
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BİZSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ege Denizi karmaşık dip ve kıyı yapısı, hidrolojisi ve Çanakkale boğazı ile giriş yapan düşük tuzluluğa sahip Karadeniz suyu ile Doğu Akdeniz ekosistemi içerisinde dikkat çekmektedir. Söz konusu çalışmanın amacı, su kolonunda fitoplankton pigment maddelerinin, sedimentte modern dinoflagellat kist formları kompozisyonunun, kuzey-güney hattında ötrofi ve oligotrofi sınırlarında geçiş özelliği taşıyan Ege Denizi'nde çevresel faktörler de göz önünde bulundurularak izlenmesidir. Ayrıca Doğu Akdeniz ekosistemi içerisinde özel bir yere sahip olduğu bilinen, Rodos Siklonu'nda,“upwelling”dinamikleri sonucunda çevreden merkeze doğru görülen trofik gradient hattında, fitoplankton pigmentleri izlenmiştir. Söz konusu amaç doğrultusunda, Ege Denizi'nde, 10 istasyondan Mart 2012'de su kolonu ve sediment örneklemesi, 4 istasyondan Haziran 2013'te sediment örneklemesi ve Rodos Siklonu'nda Mart 2016'da 10 istasyondan su kolonu örneklemesi yapılmıştır. HPLC ile 14 farklı pigment ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ege Denizi'nde, Klorofil a (Chl a) değerleri; BDL-2,00 µg/l aralığında dağılım göstermiş, en yüksek konsantrasyonlar, kuzey istasyonlarından, St3'te (1,47-2,00 μg/l), en düşük değerler ise güney istasyonlarında BDL-0,01 μg/l aralığında gözlenmiştir. Kuzey-güney gradientinde, güneye doğru inildikçe pikoplanktonun, dinoflagellat ve diatom gibi mikro fitoplankton ile yer değiştirerek baskın hale geldiği gözlenmektedir. Rodos Siklonu'nda, Chl a değerleri, BDL-0,47 µg/l aralığında dağılım göstermiş, en yüksek değerler döngü merkezinde saptanmış ve nanoplankton tüm döngü alanında baskın iken döngü çevresinde ikinci sırada gelen pikoplanktonun merkeze doğru microplankton ile yer değiştirdiği gözlenmiştir. Modern dinoflagellat kist bollukları ise ortalama 723 kist/ gram olmak üzere 70-2222 kist/gram kuru sediman aralığında değişim göstermiştir (maksimum, İst 2C- minimum, İst 1C). 1 numaralı istasyonda görülen düşük konsantrasyon dışında, Karadeniz suyunun etkisi altında olan kuzey sularında bolluklar daha fazla iken, Doğu Akdeniz'e doğru bolluk değerlerinin daha düşük olduğu, genel anlamda ototrof kistlerin baskın olduğu alanda, kuzeyden güneye doğru heterotrof kist oranında hafif bir düşüş olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Aegean Sea has a unique structure within the Mediterranean ecosystem with the complex bottom and coastal structure, various river discharges and the presence of the low salinity Black Sea water entering the Dardanelles. The aim of the research is to monitor phytoplankton pigments in the water column and modern dinoflagellate cysts in the sediment with taking environmental factors into account in the north-south gradient of the Aegean Sea. Additionally, in the Rhodes Gyre which has a special place in the Eastern Mediterranean ecosystem with its permanent“upwelling”structure, phytoplankton pigments were investigated the trophic gradient from the vicinity through the core of the gyre. In the Aegean Sea, water column and sediment sampling was done at 10 different stations on March 2012, sediment sampling was done at 4 stations on June 2013 and in the Rhodes Gyre, water column sampling was done at 10 stations on March 2016. Collected samples were analysed by HPLC for pigment analysis. In the Aegean Sea Chl a ranged between BDL-2.00 µg/l. Picoplankton replaces with microplankton sized diatoms and dinoflagellates through the south. In the Rhodes Gyre, Chl a ranged between BDL-0.47 µg/l, maximum values have been reached in the core of the gyre and while nanoplankton has the largest proportion in the whole area microplankton prevailed over picoplankton through the core of the gyre. Modern dinoflagellate cyst abundances ranged from 70 to 2222 cysts per gram dried sediment (max: St2, min: St1). Except for the low values observed in the Station 1C, abundances were found higher in the Black Sea influenced northern waters than the oligotrophic Eastern Mediterranean waters and while the dominancy of the autotrophic cysts in the Aegean Sea has been observed, the heterotroph cyst proportion was slightly decreasing through the south.