Çelik yapılarda non-lineer çözüm yöntemleri
Non-linear analysis methods in steel structures
- Tez No: 138877
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada, çelik yapıların gerçek davranışlarını incelemek amacıyla malzeme ve geometri bakımından lineer olmayan çözüm yöntemleri ele alınmıştır. Altı bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde lineer olmayan davranışın tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların gözden geçirilmesi, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde, malzeme bakımından lineer olmayan davranış tanıtılmış, yapılan kabuller ve yöntemin esasları sunulmuştur. Yapı davranışının malzeme bakımından lineer olmayan yöntemlere göre incelenmesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, geometri bakımından lineer olmayan davranış, P-A ve P-8 etkileri incelenmiştir. İkinci mertebe analiz; stabilite fonksiyonları, geometrik rijitlik matrisleri ile ifade edilmiş ve bazı iteratif yaklaşık yöntemler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü bölümde tanıtılan malzeme ve geometri bakımından lineer olmayan çözüm yöntemleri incelenmiş ve hesap yöntemlerine değinilmiştir. Lineer olmayan işlem adımlan da açıklanmıştır. Beşinci bölümde, incelenen lineer ve lineer olmayan hesap yöntemleri örnek çerçeveler üzerinde matris yöntemler kullanılarak uygulanmıştır. Yöntemlerin uygulaması adım adım ve detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Çeşitli yük artımı yöntemleri incelenmiş ve yöntemlerin birbirlerine göre avantaj lan sunulmuştur. Altıncı bölümde, lineer olmayan hesap yöntemlerinin kullanılması ile bir önceki bölümden elde edilen hesap sonuçlan karşılaştınlmış ve yorumlanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar bu bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, material and geometrical non-linear analysis methods are investigated to find out the real behaviours of steel structures. The study is concluded in six parts, in which the purpose and the scope of the study are defined in the first chapter by introducing non-linear behaviour and surveying the former studies. In the second chapter, materially non-linear behaviour is introduced in relation with the assumptions and the principles of method are shown. The structural behaviour considering materially non-linear analysis is briefly explained. In the third chapter, geometrical non-linear behaviour, P-A and P-8 effects are investigated. Second order analysis İs represented through stability functions, geometrical stiffness matrices, and some iterative approximate methods. In the fourth chapter, material and geometrical non-linear analysis methods, which are explained briefly in chapter two and chapter three are discussed. Calculation process and non-linear analysis procedures are also explained. In the fifth chapter, linear and non-linear analysis procedures are applied on the sample frame structures using matrix methods. The application processes are also shown step-by-step and in detail. Various load increment methods are investigated and the advantages of these methods to each other are presented. In the sixth chapter, the calculation results obtained by non-linear analysis methods from the previous chapter are compared and discussed. The results of the study are also shown in this chapter.