Çok katlı yüksek binalarda çelik taşıyıcı sistemlerin incelenmesi
Steel frame types in multi storey high rise buildings
  1. Tez No: 138876
  2. Yazar: YETKİN ÇETİN PAKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Tezin başlığı olan“Çok Katlı Yüksek Binalarda Çelik Taşıyıcı Sistemlerin İncelenmesi”konusu irdelenirken, mümkün olan en geniş anlamda, mimarların bir çok katlı bina tasarımı sırasında karşılaşabileceği tüm sorunlar incelenmeye çalışıldı. Dolayısıyla konu başlığında sadece“çelik taşıyıcı sistem tipleri”olarak belirgin gözüken araştırma, konusu, çelik malzemesinin yapısal ve fiziksel özelliklerinden başlanarak, çok katlı yüksek binaların başlıca sorunlarına ve bunların çözümlerine kadar incelendi. Giriş ve tanıtım bölümlerinden sonra 2. bölümde, çelik malzemesinin tarihi, elde edilme yöntemleri, üstünlükleri ve sorunları incelendi. 3. ve 4. bölümlerde bu malzeme ile yapılan binaların ülkemizde ve dünyada gelişim süreci, bu binaların ortak sorunları ve özellikleri görüldükten sonra, 5. bölümde çok katlı yüksek binaların gelişim süreci irdelendi. 6. bölümde,“çok katlı çelik taşıyıcılı binalarda tasarıma etki eden faktörler”başlığı altında, çok katlı bir binanın taşıyıcı sistemini oluşturan temel, kolon, kiriş, döşeme, duvar gibi elemanlar ve bunların taşıyıcı sisteme verdiği destek incelendikten sonra, yüksek bina tasarımında en önemli problem olan yanal yüklere karşı dayanım problemi içerisinde deprem ve rüzgar yükleri incelendi. Altıncı bölümde incelenen çelik taşıyıcı sistem çeşitleri, yatay yüklere veya düşey yüklere karşı koyan kısmının çelik taşıyıcılı olması dikkate alınarak, ika ana bölümede irdelenmiştir. Bu anlamda, birçok araştırmada belirtilen, betonarme perde destekli çerçeve sistem, bir kısmı betonarme bir kısmı çelik karma sistem gibi taşıyıcı sistem çeşitleri, araştırmanın dışında mtulmuştur. Yedinci bölümde 11 adet örnek üzerinde farklı taşıyıcı sistem çeşitleri irdelenmiş ve sekizinci bölüm olan sonuç bölümü ile de tez araştırması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In the study of steel frame types of multi - storey high - rise buildings, the scope is not only limited with the types of frames, it also mentions the problems which may be the biggest headaches for the architects. In addition to the deep information on the chemical and physical properties of the materials used in these types of structures, the theses also serves as a valuable trouble - shooting guide. Following the introduction regarding the theses, the history, process techniques, advantages and disadvantages of the steel are studied during the second chapter. In the third and the fourth chapters, the developments of the practices and the common problems associated with those practices which can be seen in Turkey and various other places in the world are introduced. In the fifth chapter, the devolopments experienced on the multi-storey high-rise buildings are studied. In the sixth chapter, while the elements of the structural system such as foundation, column, beam and wall are studied, the most troublesome problems caused by the horizontal forces are introduced under the topic,“the factors affecting the design of multi-storey high-rise buildings”. The types of structural systems are observed in two different groups according to the resistive parts to horizontal and the vertical forces. As it has been indicated in so many researches, some structural systems like the concrete shear wall supportive systems or mixed type structural systems, are not observed in this theses. In the seventh chapter, different types of structural systems have examined in eleven buildings and in the eighth chapter, with the conclusion part, the study of the theses has been completed.