Treatabality of azo dyes in anaerobic/aerobic sequential processes
Anaerobik/aerobik ardışık proseslerle azo boyarmaddelerinin arıtılabilirliği
- Tez No: 138905
- Danışmanlar: PROF. DR. DELYA SPONZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
IV ÖZET Bu doktora tezi kapsamında sentetik, simule ve gerçek tekstil atıksulan içinde bulunan yasaklanmış aromatik aminlerden oluşan azo boyarmaddeleri, kesikli anaerobik ve sürekli beslemeli anaerobik yukan akışlı çamur yatak (YAÇYR)/ sürekli kanştırmalı aerobik reactör (SKTR) ile giderimi araştınlmıştır. Reaktif Siyah 5 (RS 5), Direkt San 12 (DS 12), Direkt Kırmızı 28 (DK 28), Direkt Siyah 38 8 (DS 38), and Direkt Kahverengi 2 (DK 2) boyarmaddeleri İzmir'de kullanılan ve son üç tanesi benzidin içeren yasaklı azo boyarmaddeleridir. 200-3200 mg/1 derişimlerde çalışılan azo boyarmaddeleri parçalanıp, hızlı bir şekilde rengi giderilirken, azo bağının kırılması ile oluşan aromatik aminler kesikli anaerobik koşullarda birikmiştir. Renk ve glikoz-KOİ giderim hızı birinci derece kinetiğe uymuştur. 0 ile 4000 mg/1 arası derişimlerde RS S, DK 28 and DS 38 boyarmaddelerinin anaerobik (YAÇYR)/aerobik (SKTR) sistemle arıtımında, substrat giderim hızı, renk giderim verimleri ve metan gazı üretimi üzerinde organik yükleme ve boyarmadde yükleme, hidrolik bekleme süresi (HBS) ve besi/mikroorganizma (F/M) oranlan gibi işletme parametrelerinin etkisi araştınlmıştır. YAÇY reaktöründe HBS'nin uygulanan boyarmadde yüklemelerinden daha etkili olduğu bulunmuştur. SKTR ile aromatik aminler etkin bir şekilde giderilmiştir. Renk giderimi üzerinde yardımcı subsrat (glikoz) ve alkalinite derişimlerinin etkisi araştınlmıştır. Düşük substrat ve alkalinite seviyelerinde de rengin başanlı bir şekilde giderilebileceği saptanmıştır. Yün boyama atıksuyu ve pamuklu tekstil fabrikasının gerçek aüksulannın antımı aynı sistemde araştınlmıştır. Renk giderim verimleri yün boyama ve tekstil fabrikası atıksulan için sırasıyla %80-91 ve %40-77 aralıklarında elde edilirken, KOİ giderim verimleri %83-96 ve %39-82 arasında elde edilmiştir. Kinetik katsayılan elde etmek için YAÇY reaktör haşıl maddesi, boyarmadde, tuz v.s içeren simule atıksuyu ile altı farklı HBS'de işletilmiştir. Stover-Kincannon ve Grau ikinci derece substrat giderim kinetik modelleri simule tekstil atıksuyunu antan sistem için daha uygunV bulunmuştur. Son olarak, arıtım suresince toksisite ve oluşan ara ürünleri izlemek için 3200 mg/1 DR 28 ve DB 38 azo boyarmaddeleri içeren sentetik atıksu anaerobik/aerobik sistemle arıtılmıştır. Anaerobik/aerobik koşullar altında azo boyarmaddeleri mineralize edilmiş ve toksisite azaltılmıştır. HPLC-DAD and GC- MS analizleri YAÇYR/SKTR ardışık sistemle azo boyarmaddelerinin mineralize edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the framework of this Ph. D. thesis, the removal of azo dyes, which produced banned carcinogenic aromatic amines, was studied using batch anaerobic and continuous fed Upflow Anaerobic Sludge Blanket (UASB)/ Continuous Stirred Tank Reactor (CSTR) sequential reactor systems in synthetic, simulated and real textile wastewaters. Reactive Black 5, Direct Yellow 12, which are used in Izmir region, and Direct Brown 2, Direct Red 28 and Direct Black 38 which are banned azo dyes containing benzidine were degraded and decolorized rapidly at concentrations varying between 200 and 3200 mg/1. Meanwhile, the aromatic amines produced from the cleavage of azo bonds were accumulated in batch anaerobic conditions. The decolorization, and glucose-COD removals exhibited first order kinetics. The effect of operational conditions such as organic and dye loadings, hydraulic retention time (HRT), food to mass (F/M) ratio on the substrate removal rates, color removal efficiencies and methane gas productions was investigated in anaerobic (UASB)/aerobic (CSTR) sequential system using RB 5, DR 28 azo dyes, and DB 38 at a concentration varying between 0 and 3200 mg/1. It was found that HRT was more effective than the dye loading rates applied in UASB reactor for decolorization. The aromatics amines were effectively removed in CSTR reactor. Furthermore, the effect of co-substrate concentration (glucose) and alkalinity levels on the color removal of azo dyes was investigated. It was found the color of azo dyes was successively removed even if at lower substrate and alkalinity levels. The treatment of wool dyeing wastewater and a real wastewater taken from a Cotton Textile Mill were investigated in the same system. Color removal efficiencies varying between 80-91% and 40-77% were obtained in wool dyeing and cotton textile mill wastewaters, respectively, while the COD removal efficiencies were 83-96% and 39- 82% in whole system. In order to obtain the kinetic coefficients, the UASB reactor was operated with simulated wastewater containing desizing agents, dye, salts etc. atm six different HRTs. Stover-Kincannon and Grau second order substrate removal kinetics were found to be the more appropriate models in lab scale UASB reactor treating simulated textile wastewater. Finally, synthetic wastewater containing DB 38 and DR 28 azo dye of 3200 mg/1, was decolorized using the anaerobic/aerobic sequential reactor system in order to monitor the toxicity and the intermediate products through decolorization of DB 38, and DR 28 azo dyes. Azo dyes were mineralized and the toxicity was decreased under anaerobic/aerobic conditions. HPLC-DAD and GC-MS analysis showed that the azo dyes could be mineralized using UASB/CSTR sequential system.