Monopoly versus monopsony distortion and international trade theory
- Tez No: 13901
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET MONOPOL VE MONOPSON DURUMLARINDA ÇARPIKLIKLAR VE DIŞ TİCARET KURAMI : Bu tez monopol ve monopson durumlarında dış ticaret kuramının geleneksel nonenlerini, örneğin; ticaretten sağlanan kazançlar, hükümet müdahelesi, Stolper-Samüelson Teorem v.s. incelemektedir. Giriş bölümü çalışmanın amacını tanımlamaktadır. İkinci bölümde monopol durumunda dış ticaretten sağlanan kazançlar sorunu incelenmektedir. Üçüncü bölüm aynı sorunu monopson durumun da incelemektedir. Stolper-Samuelsan teoreminin değişik durumlardaki geçerliliği dördüncü bölümde incelenmektedir. Beşinci bölüm dış ticaretle monopol gücü bulunduğu durumda çeşitli müdahale polikalarını incelemekte, altıncı ve son bölüm ise çalışmanın belli başlı sonuçlarını özetlemektedir. III
Özet (Çeviri)
« ABSTRACT MONOPOLY VERSUS MONOPSONY DISTORTION AND INTERNATIONAL TRADE THEORY This thesis examines the traditional interrelated international trade theorems, gains from trade, inter vention policies and Stolper-Samuelson theorem, under both monopoly and monopsony distortions. Introduction defines the objective of the study. The gains from trade question under monopoly fashions is discussed in Chapter, 2. Chapter 3 considers the gains from trade under monopsony. The validity of Stolper-Samuelson theorem under different types of monopoly-monopsony distortions is treated in Chapter 4. Chapter 5 discu sses the different intervention policies under monopo ly power in trade and monopsony distortion, and final ly, Chapter. 6 gives the main conclusions which are presented in the earlier chapters. II