Dept-financed development experience of Korea:1962-1987
- Tez No: 13900
- Danışmanlar: PROF.DR. MERİH CELASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu tez dış borçlanmanın ekonomik kalkınmadaki rolünü Kore deneyimini (1962-1987) ele alarak irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu dönemde, hızla tırmanan dış borç birikimi ve buna - paralel olarak yüksek büyüme oranlarının gerçekleşmesine rağmen, herhangi" bir borç ödeme sorunu yaşanmamıştır. Ayni zamanda, yükselen tasarruf oranları yatırımların f ınans açığını kapatırken ihracat artışları cari hesap açıklarını kapatarak başarılı bir diş borçlanma ile büyüme (growth-cum-debt cycle) devresi yaşanmıştır. Borç ödeme kapasitesi göstergeleri çok değişkenli analiz teknikleri ile incelenmiş, diğer taraftan tüketim ve tasarruf fonksiyonlar! en küçük kareler metodu ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular dış kaynakların üretken amaçlar için kullanılıp, özellikle getirişi yüksek bir ihracat sektörü geliştirdiği yolundaki görüşe destek vermektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to evaluate the role of external borrowing in economic development, based on the experience of Korea between 1962 to 1987. In this period we observe rapid accumulation of external debt and sustained fast growth rates, while avoiding debt servicing problems. Through rising savings rate and fast growth of exports, internal and external gaps were closed and a successful growth-cum-debt cycle was completed. Multivariate analysis of debt service capacity indicators, and ordinary least squares estimation of saving and consumption functions lend support to the premise that borrowed resources have been predominantly used for productive purposes. Through state supervision, resources were channelled to establish an industrial base and support a successful export sector where rates of return proved to be high. 11