Bazı Pleurotus türlerinin çeşitli evrelerdeki gelişimi ve verimi üzerine farklı bitkisel materyallerin etkileri
The Effects of different plant materials on development and yield in various phases of some Pleurotus species
  1. Tez No: 139038
  2. Yazar: BAHAR YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET BAZI PLEUROTÜS TÜRLERİNİN ÇEŞİTLİ EVRELERDEKİ GELİŞİMİ VE VERİMİ ÜZERİNE FARKLI BİTKİSEL MATERYALLERİN ETKİLERİ Bu çalışmada tohumluk misel (spawn) eldesinde; Pleurotus sajor-caju, Pleurotus ostreatıts, Pleurotus florida ve Pleurotus eryngii misellerinin ayrı ayrı aşılandığı haşlanmış buğday, arpa ve dan taneleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; spawn gelişmesi en kısa süre olarak 8 gün ile P.florida'da. arpa taneleri üzerinde, en uzun süre olarak da 15 gün ile P.eryngii 'de buğday taneleri üzerinde gözlenmiştir. P. florida ve P.sajor-caju üretiminde kompost ortamı için; buğday ve dan sapı kontrol grubu olarak, buğday - sorgum (B-S), dan-sorgum (D-S) ve buğday-dan (B-D) saplarının 1:1 oranlan da deneme grubu olarak kullanılmıştır. Misel gelişmesi için en kısa süre; 8 gün olarak P.florida'da B-S'den, basidiokarp oluşumu için en kısa süre de 26 gün olarak P.sajor-caju' da. B-S' den elde edilmiştir. En kısa hasat süresi; birinci evrede 30 gün olarak P.sajor-caju'da. B-S'den, toplam hasatta ise 55 gün olarak P.sajor-caju'da B'den elde edilmiştir. Toplam hasatta en yüksek verim; P.florida'da. 226 g olarak B-D'den, P.sajor- caju'da. ise 143 g olarak D'den elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pleurotus spp., tohumluk misel, gelişme, verim
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE EFFECTS OF DIFFERENT PLANT MATERIALS ON DEVELOPMENT AND YIELD IN VARIOUS PHASES OF SOME PLEUROTUS SPECIES In this study, boiled wheat, barley and millet grains which inoculated separately by Pleurotus sajor-caju, Pleurotus ostreatus, Pleurotus florida and Pleurotus eryngii were used in order to produce spawn. As a result of this study, P. florida gave the shortest spawn development using barley grains. Whereas P. eryngii gave the longest spawn development period using wheat grains. The compost medium used consist of 1:1 rate of wheat (W), millet (M) straw as control groups and wheat-millet (W-M), wheat-sorgum (W-S), millet-sorgum (M-S) straw as try groups which inoculated by P. florida and P. sajor-caju. Miscelle growth was obtained from P.florida in the shortest period (8 days) using W-S but primordium formation was obtained from P.sajor-caju after 26 days.The shortest harvest period was obtained from P.sajor-caju using W-S in the first phase after 30 days. Whereas in total phase it was obtained from P.sajor-caju using W after 55 days. The highest yield in total phase was obtained from P.florida and P.sajor-caju using W- M and M as 226 and 143 grams, respectively. KEY WORDS: Pleurotus spp., spawn, development, yield