Eğil (Diyarbakır) ilçesinin florası
The Flora of Eğil (Diyarbakır)
- Tez No: 139039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Eğil (Diyarbakır) İlçesinin Florası Diyarbakır ili, Eğil ilçesi çevresinde yapılan floristik araştırmalar sonucunda, 59 familya ve 187 cinse ait 326 taksonun yetiştiği saptanmıştır. Floristik açıdan en yaygın familya, Leguminosae familyası (% 19,6) bitkileri oluşturur. Bunu sırasıyla Compositae (% 8,9), Cruciferae (% 7,4), Labiatae (% 7,4) ve Umbelliferae (% 5,5) familyaları izler. Bu 5 familyanın takson sayısı 159 olup, yöredeki toplam takson sayısının % 48,8'ini oluşturur. Yörede tür sayısı yönünden en zengin cinslerin çoğu Leguminosae familyasmdandır. En çok taksona sahip cinsler sırasıyla Trifolium, Vicia, Lathyrus, Medicago ve Salvia'dır. Yörede yetişen 92 takson (% 28,2) İran-Turan, 24 takson (% 7,3) Akdeniz, 18 takson (%5,5) Doğu Akdeniz elementi olup, 185 takson (% 56,7) hangi fıtocoğrafık bölgeye ait olduğu belirlenememiştir. Eğil ve çevresinde toplam 14 tane endemik bitkinin yetiştiği saptanmıştır. Buna göre yörede endemizm oranı % 4,3 'tür. Isatis demiriziana, Alcea fasciculiflora, Symphytum aintabicum, Ajuga vestita türleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne özgü endemik bitkilerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Flora of Eğil (Diyarbakır) In the result of floristic investigations in the Diyarbakır province, Eğil district region it was found that 59 family, 187 genus and 326 taxa grow established. According to floristic view, the most widespread family was found to be Leguminosae (19,6 %), then the order is Compositae (8,9 %), Cruciferae (7,4 %), Labiatae (7,4 %) and Umbelliferae (5,5 %) respectively. The taxa number of 5 family is 159. This forms 48,8 % of taxa in the region. In the region the Leguminosae family was found tobe most rich group according to the species number. Trifolium, Vicia, Lathyrus, Medicago and Salvia species were found to have the most taxa. From the plant grown in the region, it was determined that 92 taxa (28,2 %) belong to Iran-Turan, 24 taxa (7,3 %) belong to Mediterranean, 18 taxa (5,5 %) belong to East Mediterranean, 185 taxa (56,7 %) was found to be not belonging to the any fitogeographic region. In the Eğil district region, it was observed that 14 endemic plants were grown. According to this, the endemism ratio 4,3 % in the region. Isatis demiriziana, Alcea fasciculiflora, Symphytum aintabicum and Ajuga vestita were found to be endemic plants for the Southeast Anatolia Region.