Short-term macroeconomic adjustment processes in a developing economy the Turkish case: 1960-1986
- Tez No: 13905
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAR TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye ekonomisinde kısa dönemli uyum mekanizması teorik ve ampirik olarak incelenmiştir. Temel araştırma tekniği olarak oldukça basit iki alternatif makro model kullanılmıştır. Farklı iki yaklaşıma dayanan bu basit makro modeller yardımıyla her bir değişkenin uyum sürecindeki rolü ölçülmeye çalışılmış ve sonuçlar elastikiyetler cinsinden ifade edilmiştir. Birinci yaklaşımda modeldeki değişkenlerin seçiminde 1980 öncesi koşullar dikkate alınmışken, ikinci modelde daha ziyade piyasa tarafından belirlenen değişkenlerin önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Teorik modelle paralel olarak birinci yaklaşım 1960- 1980 dönemi, ikinci yaklaşım da 1980. 1-1986. IV dönemini kapsamaktadır. Fonksiyonların tahmininde iki Aşamalı En küçük kareler yöntemi ya da Araç Değişkenler Yöntemi kullanılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, a short-run macroeconomic adjustment mechanism in the Turkish economy has theoretically and empirically been analyzed. The main research tool is the aggregate IS-LM model. In order to measure the impacts of the possible adjustment variables and provide some numerical measures in the form of elasticities, two alternative version of an IS-LM models are specified. The first version has a more quantitative feature and characterizes the situation before 1980 of the economy. The second version, however, is specified in terms of more market dominated variables such as the interest rate. In line with the theoretical model the first version covers mainly the 1960-1980 period, and the second one, which originally uses quarterly data, analyzes the 1980(II)-1986(IV) period. As the estimation technique, the instrumental variables method is used. 11