Kısmen öngerilmeli yüksek başarımlı beton kirişlerin davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviour of partially prestressed with high performance concrete beams
- Tez No: 139215
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Betonarme yapı tekniğinin kullanımının sakıncalı olduğu durumlarda öngerilmeli beton yapı tekniğinin tercih edildiği, oysa bu yapıların sünekliklerinin çok daha düşük olduğu dolayısıyla da adaptasyon yapma imkanına sahip olmadıkları bilinmektedir. Bu durum, özellikle Türkiye ve Türkiye gibi aktif deprem kuşağında bulunan ülkelerde öngerilmeli beton yapı tekniğinin kullanılması yerine, kesitlerinde hem aktif hem de pasif donatıyı bulunduran dolayısıyla da betonarme yapılardaki kadar olmasa bile adaptasyon yapma özeliğine de sahip olan, kısmen öngerilmeli beton yapı tekniğinin kuUanılmasının daha uygun olduğunu tartışılmaz kılmaktadır. Zira sahip olduğu özelikler bakımından bu yapı tekniğinin kullanımı, bazı sınır ve koşullar altında, betonarme ve tam öngerilmeli beton yapı tekniklerine göre daha rasyonel ve daha ekonomik olmaktadır. Kısmen öngerilmeli beton konusunda bugüne kadar bir çok araştırma gerçekleştirilmiş olmasma rağmen bu tekniğin halen çözüm bekleyen bir çok problemi de bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı da salt eğilme etkisindeki kısmen öngerilmeli yüksek başanmlı beton kirişlerin dayanım, şekildeğiştirme ve çatlama durumlarını geleneksel betonlarla üretilenlerinkilerle karşılaştırmalı olarak, teorik ve deneysel yöntemlerle, incelemekten ibarettir. Bu amaçla gerçekleştirilen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bilgiler bölümü olup, ikinci bölümde ilk aşamada çalışmalarımıza konu olan kirişlerin üretiminde kullanılan yüksek başanmlı ve geleneksel betonların yapımı ve özelikleri açıklanmakta, ikinci aşamada ise bu betonlarla üretilen beton, betonarme, kısmen öngerilmeli ve öngerilmeli beton kirişlerin davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmekte ve elde edilen bulgular da bu bölümde irdelenmektedir. Çalışmanın bütününden çıkartılan bazı sonuçlar ve öneriler ise üçüncü bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar listesi izlemektedir. Elde edilen bulguların irdelenmesi, geleneksel betonlarla üretilen kısmen öngerilmeli beton kirişler için %60 civarında olan optimum kısmen öngerilme oranının yüksek başanmlı betonlarla üretilenlerde %70 civannda olduğunu ve bazı durumlarda optimum kısmen öngerilmeli yüksek başanmlı beton yapı tekniğinin kullammmm daha uygun olacağım ortaya koymuş bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kısmen Öngerilmeli Beton Kirişlerin Davranışlan, Salt Eğilmede, Deneysel ve Teorik Karşılaştırmalı, Yüksek Başanmlı ve Geleneksel Betonlarla Üretilen.
Özet (Çeviri)
Investigation of Behaviour of Partially Prestressed with High Performance Concrete Beams Its known that prestressed concrete building technique is preferred in objectionable cases of reinforced concrete building technique. It is also known that ductility of prestressed concrete buildings are lower than reinforced concrete buildings, so it means that those buildings don't have adaptation property, either. This case especially in active earthquake zone such as Turkey and the countries like Turkey, makes use of partially prestressed concrete building technique compulsory instead of use of prestressed concrete building technique because it has both passive steel and active steel in beam sections and adaptation property even it doesn't have as much as prestressed concrete building technique. Moreover, use of partially prestressed concrete building technique is more rational and more economical than the other building techniques under certain conditions. Despite the fact that so many investigations have been performed on partially prestressed concrete up to now, this building technique has many problems that are waiting for solution. The primary objective of this study is to investigate the strength, deformation and fissuration of partially prestressed concrete beams that are exposed to pure flexure with the theoretical and experimental methods, comparing with the ones that are produced traditionally. This study consists of three chapters. There is general knowledge in chapter one. In chapter two, at first step, the properties and productions of high performance concrete and traditional concrete are explained. At second step, behaviour of concrete, reinforced concrete, partially prestressed concrete and prestressed concrete beams are studied comparative and the finds are examined. The general conclusions obtained from the study together with the recomendations are summarized in chapter three and chapter three is followed by a list of references. The study of the outcomes obtained indicates that optimum partially prestressed ratio is approximately %60 for partially prestressed concrete beams that are produced with traditional concrete but optimum partially prestressed ratio is approximately %70 for partially prestressed concrete beams that are produced with high performence concrete and in some circumstances the use of optimum partially prestressed with high performance concrete building technique is found to be more convenient in many aspects. Key Words : Behavior of Partially Prestressed Concrete Beams, on Pure Flexure, Compare with Experimental and Theoretical, Produced with High Performance and Traditional Concretes.