Advanced treatment of humic acids by sequential oxidation and adsorption
Hümik asitlerin birleştirilmiş oksidasyon ve adsorpsiyon ile ileri arıtımı
- Tez No: 139326
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VI ÖZET HÜMİK ASİTLERİN BİRLEŞTİRİLMİŞ OKSİDASYON VE ADSORPSİYON İLE İLERİ ARITIMI Bu çalışmada, anülmamış ve ön arıtma yapılmış hümik asitlerin iki değişik tipteki aktif karbon üzerine adsorpsiyonu araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, değişik karbon türlerinin adsorplama verimlerinin ve önantımlann adsorpsiyon mekanizması üzerine elküerinin anlaşılmasıdır. önantma işlemi, ozonlama, fotokatalitik oksidasyon ve ozonlamamn TİO2 kullanılan fotokalitik oksidasyon öncesinde hümik asitlerin kısmen oksidasyonu için ön arıtma olarak kullanıldığı ardışık bir sistemde uygulanmıştır. Adsorpsiyon izotermleri Freundlich adsorpsiyon modeli ile değerlendirilmiştir. Adsorpsiyon kapasitesi, K ve adsorpsiyon kuvveti, l/n değerleri arıtılmış ve önantma yapılmamış hümik asitler ve granüler aktif karbon (GAK) ve toz aktif karbon (TAK) için karşılaştmlmıştır. izotermlerden K (adsorpsiyon kapasitesi), ve l/n (adsorpsiyon kuvveti) değerleri hesaplanmışlar. Ayrıca, adsorpsiyon verimleri Kd (dağılım) değerleri açısından karşılaştınlmışür. Adsorpsiyon verimleri, karbon çeşidinden bağımsız olarak önantma ile düşmüştür. Bunun yanında, %50 ve %80 adsorpsiyon verimleri için harcanan karbon miktan, her iki aktif karbon tipi içinde önantunlar sayesinde azalmıştır. Ek olarak, %50 ve %80 adsorpsiyon verimleri için GAK TAK' tan daha fazla miktarlarda harcanmıştır. Bunda etken GAK ve TAK' m değişik karakteristikleri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADVANCED TREATMENT OF HUMIC ACDDS BY SEQUENTIAL OXIDATION AND ADSORPTION In this study, adsorption behavior of untreated and treated humic acids onto two different types of activated carbon was investigated. The aim of this study was to understand the adsorptive efficiencies of different types of activated carbons and the mechanisms underlying the impact of pretreatment to adsorption. Pretreatments were done by ozonation, photocatalytic oxidation and sequential oxidation in which ozonation was applied as a pretreatment stage for partial oxidation of humic acids prior to photocatalytic oxidation using TİO2. The adsorption isotherms were evaluated by the application of the Freundlich adsorption model. Adsorption capacity, K and adsorption intensity, 1/n values were compared for the treated and untreated humic acid samples as well as for the powdered activated carbon (PAC) and granular activated carbon (GAC). In addition, adsorption efficiencies were calculated in terms of K