Designing functional dialogs for secondary school students at intermediate level
- Tez No: 13933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu calış manın amacı ingilizcesi orta düzeyde olan öğrencilere fonksiyonel diyaloglar hazırlayabilmek üzere belli başlı ilkeler ortaya koymaktır. Birinci bölümde bu çalışmaya t-emel teşkil eden bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde ingilizce Dil Eğitiminde son yıllarda benimsenen yaklaşımlarla ilgili bir literatür taraması yapılmaktadır. Aynı zamanda bu bölümde Türkiye'deki ortaokullarda okutulan İngilizce kitapları ince! erimektedir. Functional /Notional dediğimiz bir yaklaşım üzerinde durulmuştur. İngilizce Dil Eğitiminde son yıllarda çok bahsi gecen bu yaklaşım öğrencilerin, dili başkaları ile iletişim kurabilmeleri için kullanarak öğrenmeleri gereği ilkesine dayanır. Yani dilin yapısal özelliklerini öğrenmek yerine, uygun ortamlarda dili konuşabil meyi öğrenmek gereklidir. Bu yaklaşım ile ilgili kitap ve makalelerden fikirler de bu bölümde sunulmaktadır. Ayrıca, fonksiyonel dilayogları hazırlamadaki prosedür bir diyagram seklinde verilmiştir. üçüncü bölümde fonksiyonel diyalogları hazırlamada göz önünde bulundurulacak ilkeler anlatılmış ve örneklendir ilmi ştir. İyi bir diyalogu oluşturan belli başlı özelliklerden de bu bölümde bahsedilmektedir. Son olarak da fonksiyonel diyalogları yazmada uygulanan prosedür anlatıl mak tadı r. Dördüncü bölüm örnek dersler içermektedir. Bu -vı -derslerin belli başlı öğeleri sunulmaktadır. Dört tane örnek ders verilmektedir. Bu dersler diyaloglardan ve çeşitli aktivi tel erden oluşmaktadır. Beşinci bölüm bütün çalışmanın özetini içermektedir. Bu tez yedi tane ek içermektedir. Bu ekler Türk i ye ' dek i orta okul 1 arda okutul an ingil i zce k i tapl ar dak i bazı diyalog ve alıştırmalardan oluşmaktadır. ~vn -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to set some principles for designing functional dialogs at intermediate level. Chapter I includes background information to the study. Chapter II includes a brief review of literature concerning the recent approach to English Language Teaching. In this chapter, a review of the English textbooks used at the public secondary schools of Turkey has been made. Emphasis has been attached to the functional /notional approach to language teaching and a review of books and articles on this approach has been included. In addition» the procedures for designing functional dialogs have been given in diagram form. In Chapter III, the principles of designing functional dialogs have been explained and exemplified,. The kind of characteristics that make up a good dialog have also been mentioned in this chapter. Finally, the procedures for writing a functional dialog have been explained. Chapter IV includes sample lessons. In this chapter, the components of sample lessons have been explained. Four sample lessons have been presented. These lessons consist of dialogs and following activities. Chapter V includes a summary of the study. The thesis includes seven appendixes. These iv-appendixes consist- of dialogs and exercises taken from the English text-books used at- the public secondary schools of Turkey..v-