Active vibration control of beams and plates using piezoelectric trnasducers
Kirişler ve plakların piezolelektrik transdüserler kullanılarak aktif titreşim kontrolü
- Tez No: 139337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET KİRİŞLER VE PLAKLARIN PIEZOELEKTRIK TRANSDÜSERLER KULLANILARAK AKTİF TİTREŞİM KONTROLÜ Bu yüksek lisans tezinde, bir mühendislik yapısının piezoelektrik transdüserler kullanılarak aktif titreşim kontrolü ele alınmıştır. Bu yapı, bir kiriş veya bir plaktır. Yapının ve transdüserlerin dinamiği sonlu elemanlar metodu ile modellenmiştir. Kendinden-algılayabilen aktüatörler (KAA) ve kolokasyon kavramları tanıtılmış, KAA'ların avantajları ve dezavantajları tartışılmış ve matematik modelleri verilmiştir. Üzerine piezoelektrik sensor/aktüatör/KAA yapıştırılmış yapıya konum geri bes leme, hız geri besleme ve Hqq kontrol olmak üzere üç kontrol algoritması uygulanmıştır. Sensor ve aktüatörlerin yerleştirilebileceği en iyi yerleri belirlemek amacıyla iki metod tanıtılmış ve kullanılmıştır. Birinci metod kontrol edilebihrlik ve gözlemlenebilir- lik derecelerinin en büyük tekil değerinin maksimizasyonuna, ikinci metod ise kalan deformasyonların normunun minimİzasyonuna çalışmaktadır. Son olarak çeşitli örnek problemler çözülmüştür. Bu problemlerin bazıları sonlu elemanlar metoduyla yapılan modelleme işleminin doğruluğunu göstermek için, bazıları uygulanan kontrol algoritmaların sonuçlarının verilmesi için, ve bazılarıysa çeşitli kon- figürasyonların birbirleriyle karşılaştırılması için verilmişlerdir. MATLAB kullanılarak, kiriş ve plak için birer adet bilgisayar kodu yazılmıştır. Bu kodların kullanım bilgileri tezin sonunda bulunan ekler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ACTIVE VIBRATION CONTROL OF BEAMS AND PLATES USING PIEZOELECTRIC TRANSDUCERS In this thesis, active vibration control of a structure by using piezoelectric sensors and actuators is studied. The structure is either a beam or a rectangular plate. Finite element method is used to model the structure and the transducers dy namics. The concept of self-sensing actuators (SSA) and collocation are given. The ad vantages and possible drawbacks of SSAs are shortly discussed and their mathematical models are given. Three different control algorithms are applied to the structures with bonded piezo electric sensors/actuators/SSAs: position feedback, rate feedback and H*» control. Two methods are described and used to determine the best locations of the sensors and actuators. The first method tries to maximize the maximum singular value of the controllability and observability Gramians and the second method tries to minimize the norm of the residual deformations. Several examples are given, some for the validation of the correctness of the finite element method used in modelling, some for the results of the control schemes that are applied and some for the comparison of the configurations. Two computer codes are written using MATLAB, for the beam and the plate. A guide to the usage of these codes are given in the appendices at the end of the thesis.