Lateral load carrying capacity of improved reinforced masonry shear walls
Geliştirilmiş donatılı yığma perde duvarların yatay yük taşıma kapasitesi
- Tez No: 139343
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ, YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
VI ÖZET GELİŞTİRİLMİŞ DONATILI YIĞMA PERDE DUVARLARIN YATAY YÜK TAŞIMA KAPASİTESİ Bu çalışmada yeni geliştirilen donatılı yığma perde duvarların tekrarlı yatay yüklemeler altında gösterdiği çeşitli davranış biçimleri araştırılmış ve perde duvarlar için baskın olması beklenen davranış özellikleri gözlenmiştir. Klasik blok duvarların zayıf noktaları blokların geometrileri perde içinde geometrik bir kilit sistemi oluşturulacak şekilde değiştirilerek ve blokların içine ve değişik blok sıralarının aralarına kesme donatılan eklenerek güçlendirilmeye çalışılmıştır. Duvarın moment, kesme ve kayma dayanımının artırılması amaçlanmıştır. Deney sırasmda başarılı davranış biçimleri gözlenmiştir. Duvar içindeki ardışık blok sıralan arasındaki göreli ötelemeler ihmal edilebilecek boyutlardadır. Duvar uçlanndaki ezilmeler ve yavaş mukavemet kaybıyla doğrulanan moment göçmesi baskın olmuş, bununla beraber kayma davranışı da görülmüştür. Duvar tabanında görülen kayma hareketi ancak yüksek yük ve deformasyon seviyelerinde önem kazanmıştır. Sistem klasik donatılı yığma duvarlara kıyasla daha yüksek bir sünekliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LATERAL LOAD CARRYING CAPACITY OF IMPROVED REINFORCED MASONRY SHEAR WALLS In this study various response patterns of a new developed reinforced masonry shear wall system subjected to cyclic lateral loadings was studied and the possible behavior characteristics that are expected to be dominant for shear walls were observed. The weak points of classical block masonry was tried to be developed by changing the geometry of elements such that a geometric interlocking mechanism will control the shear deformations and by adding extra shear reinforcement both in blocks and joints between successive layers. Flexural, shear and sliding performance was intended to be developed. During experiment successful behavior patterns were observed. Relative displacements of successive layers were negligible. Flexural behavior proven by toe crushing and slow strength degradation was dominant with sliding mechanism which increased its contribution after certain displacement levels. Overall response of the system was sufficiently ductile compared to classical reinforced masonry shear walls.