Thermoset polyester with phase changeable fillers for heat storage
Isı depolanması için faz değiştirebilen dolgulu termoset polyester
  1. Tez No: 139344
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, faz değiştirebilen dolgular (PCM (PEG-4000, parafin ve Wood's metal)) kullanılarak, duymamış polyester içinde soller ve emülsiyonlar elde edildi. Bu emülsiyon ve sollerin sürekli fazı doymamış polyesterdir. Faz değiştirebilen bu maddeler polyester içinde homojen ve küçük parçacıklar halinde dağıtılmış durumdadır. Değişik yüzdelerde dolgu içeren emülsiyon ve soller hazırlandı ve sürekli faz metil etil keton peroksit (MEKP) ve kobalt naftanat yardımı ile kürlendi. Kürlenmeden sonra içinde homojen şekilde dağılmış faz değiştirebilen homojen dolgulu termoset polyester elde edildi. Kürlenmiş termoset materyalin termal, mekanik özellikleri ve yüzey sertliği incelendi. DMTA (Dinamik mekanik termal analiz), DSC (Diferansiyel tarayan kalorimetre), Shoremeter (Şormetre) ve SEM (Taramalı elektron mikroskopu) cihazları bu amaçla kullanıldı. Kürlenmiş polimerin mekanik özellikleri PCM miktarıyla değişti. Parafin mekanik özelliklerde ani düşüşlere yol açtı. Yüzde 5 oranında parafin dolgulu polyesterde bile ani düşüşler gözlendi fakat sonra parafin miktarındaki artış mekanik özelliklerde ani düşüşlere yol açmadı. PEG-4000 de mekanik özelliklerde düşüşe yol açtı ancak bu düşüşler parafin dolgulu polyesterdeki kadar aşın olmadı. Wood's metal düşük oranlarda mekanik özelliklerde gözle görülür düşüşlere yol açmadı. Parffin ve Wood's metalin yük taşıdığı gözlendi. Dolguların fazlarım değiştirdiği temperatürlerde dinamik mekanik özelliklerin değiştiği gözlendi. Kürlenmiş örnkelerin maksimum çalışma sıcaklıkları artan dolgu miktarı ile azaldı. Dolgusuz kürlendirilmiş polyester, DSC termogramında herhangi bir erime davranışı göstermedi.Buna karşılık parafin ve metal dolgulu polyester örnekleri, dolguların erime noktalan civannda erime davramşı gösterdi. PEG-4000 dolgulu örneklerde bu davranış gözlemlenmedi. Yine dolgulann erime noktalan civannda örnekler belirli oranda ısı absorbladılar. PEG-4000 dışındaki dolgulu örnekler, dolgulann erime noktalan civannda kendi fiziksel hallerini koruyarak erime davranışı gösterdiler.
Özet (Çeviri)
In this study, emulsions and sols of unsaturated polyester, containing phase changeable fillers (PCM) PEG-4000, paraffin, and Wood's metal, were prepared. Unsaturated polyester was the continuous phase and fillers were the discrete phase. These fillers were well distributed and dispersed in unsaturated polyester. Emulsions and sols containing different proportions of fillers were prepared, and the continuous phase was cured with initiator, methyl ethyl ketone peroxide (MEKP) and accelerator; cobalt naphtanate. After curing, the product becomes a thermoset polyester composite which was filled with homogenously distributed PCMs. Mechanical, thermal properties, and surface hardness of cured material were examined. DMTA (Dynamic Mechanical Thermal Analysis), DSC (Differential Scanning Calorimeter), SEM (Scanning Electron Microscope), and shormeter were used for these purposes. The mechanical properties of cured resins vary with PCM content. Paraffin causes sharp decreases in mechanical properties. Reduction of mechanical properties is sudden at 5 per cent paraffin content, then reduction gradually goes on at slower rate as the paraffin amount increases. PEG-4000 also causes decrease in mechanical properties but they are not as sharp as in paraffin case. Wood's metal does not cause a sharp reduction in mechanical properties at low percentages. In paraffin and Wood's metal filled samples, the filler is a load bearing component. At phase change temperatures of the fillers, the samples show observable changes in dynamic mechanical properties. Maximum working temperatures of cured samples also decrease with increasing filler amount. Neat polyester does not show any melting transition, however, paraffin and Wood's metal filled samples show melting transitions. PEG-4000 filled samples do not show melting transition. Around the melting point of fillers materials absorbs a certain amount of heat. Except PEG-4000 filled samples, paraffin and metal filled samples show an endotherm around the melting point ofIV filler while materials themself show no indication of melting externally and retain their physical shape.