Development of quick seismic evaluation methodology for the existing reinforced concrete buildings
Varolan betonarme binalar için hızlı deprem değerlendirme yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 139342
  2. Yazar: ULAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET VAROLAN BETONARME BİNALAR İÇİN HIZLI DEPREM DEĞERLENDİRME YÖNTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ Bu tezde üç - dokuz kat arası, yatay yük taşıyan, çerçeve türü, tipik betonarme binaların depreme karşı hasargörebilirliklerinin belirlenmesi için hızlı sığa (kapasite) / istem değerlendirme yöntemi geliştirilmiştir. Yük azaltma katsayısı, R, ve süneklik istemi, H, arasındaki ilişki incelenmiştir. Tipik binalar için doğal periyot ilişkileri araştırılmıştır. Bina doğal periyodunun, bina yüksekliğinin (veya kat adedi) yanısıra, beklenildiği gibi, kolon enkesit alam veya eylemsizlik momentine (veya rijitlik) de bağlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Türk deprem yönetmeliğinde tarif edilen Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi kullanılarak iki boyutlu çerçeve çözümlemeleri yapılmış, kat ötelemeleri bulunmuş ve değişik çerçeve (bina) modellerine göre göreceli kat öteleme istem tabloları oluşturulmuştur. Ayrıca, eksenel yük, boyuna donatı, yanal sargı ve geometri gibi değişik parametrelere göre kolonların öteleme ve süneklik sığalarım veren çizelgeler hazırlanmıştır. Bu tablo ve çizelgeleri kullanarak, mühendis, herhangi bir kat düzeyinde ve herhangi bir bina modeli için öteleme istemi, öteleme sığası ve süneklik sığasını bulabilecek; bu öteleme ve süneklik istem ve sığalarım karşılaştırarak tipik bir binanın yersarsıntısal hasargörebilirliğini kolaylıkla belirleyebilecektir. Yöntem, eleman dayammlarmdan çok yerdeğiştirme ve süneklik temelli değerlendirme yaklaşımı üzerine kuruludur. Önerilen yöntemin etkinliğini ortaya koymak için, mevcut birkaç binanın Türk deprem yönetmeliğine göre üç boyutlu bilgisayar çözümlemesi yapılmıştır. Bilgisayar analizlerinden ve çizelge ve tabloların kullanıldığı bu yöntemden elde edilen sonuçlar uyuşmuştur. Bu tez ayrıca, ek olarak, depremde hasar görebilir binalar için güçlendirme tekniklerini de içermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF QUICK SEISMIC EVALUATION METHODOLOGY FOR THE EXISTING REINFORCED CONCRETE BUILDINGS In this thesis, a quick capacity/demand evaluation methodology is developed in order to determine the vulnerabilities of three to nine-storey existing typical reinforced concrete moment-resisting-frame buildings. The relationship between the load reduction factor, R, and the ductility demand, u, was studied. The natural period relationships for typical buildings were investigated and it was concluded that the natural period of a building depends not only on the height of the building (or number of stories) but also on the cross-sectional area or moment of inertia (or rigidity) of the columns, as expected. Based on the analyses of two-dimensional frames using the Equivalent Earthquake Load method as described in the current Turkish seismic code, storey drift demands were found and relative interstory drift demand tables were prepared for each building model type. Charts showing drift and ductility capacities of columns, which include various parameters such as axial load, longitudinal reinforcement, lateral confinement and the geometry, were also prepared. Using these tables and charts, the engineer will be able to determine the drift demand, drift capacity, and ductility capacity for any type of building and at any storey level. Thus, comparing the drift and ductility capacities and demands, seismic vulnerability of typical buildings can be easily determined. The method uses only displacement and ductility-based evaluation approach rather than member strengths. A number of actual existing buildings were analyzed using three-dimensional computer analyses coupled with the current Turkish seismic code in order to verify the effectiveness of the proposed methodology. The results obtained from computer analyses and this methodology using charts and tables showed good agreement. This thesis also includes, as appendix, strengthening techniques for those buildings that are vulnerable against earthquakes.