Compressive strength of concrete hollow-block masonry prisms
Boşluklu beton briket yığma prizmaların basınç mukavemeti
- Tez No: 139351
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ, YRD. DOÇ. DR. ORHUN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI ÖZET BOŞLUKLU BETON BRİKET YIĞMA PRİZMALARIN BASINÇ MUKAVEMETİ Yığma yapıların tasarımında yığmanın basmç mukavemeti esas alınmaktadır. Bu nedenle, tek eksenli yükleme altodaki basınç davranışı önemli araştırma sahası içinde yer almaktadır ve genellikle malzeme parametreleri tek eksenli basınç mukavemetinden elde edilmektedir. Beton briket ve harçtan oluşan yığma prizmalar kompozit malzemeler olduğundan, yığmanın basınç davranışı büyük oranda blok mukavemeti ve harç özelliklerine bağlıdır. Bu çalışmanm ana konusu, bindirmesiz örülmüş boşluklu beton briket yığma prizmaların eksenel basmç kapasitelerinin ve davranışlarının araştırılmasıdır. Bindirmesiz örülmüş üç sıra yığma prizmaların basmç davranışını belirlemek amacıyla deneysel çalışma yapıldıktan sonra, basmç davranışını simule edebilmek için prizmaların üç boyutlu sonlu eleman analizleri Drucker-Prager akma kriteri kullanılarak gerçeUeştirilmiştir. Ek olarak, literatürdeki çeşitli deneysel çalışmalar doğrusal olmayan sonlu eleman modellemesiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, prizmaların basmç mukavemeti sonlu eleman analizleri kullanılarak başarıyla tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPRESSIVE STRENGTH OF CONCRETE HOLLOW-BLOCK MASONRY PRISMS The design of masonry structures is primarily based on the compressive strength of the masonry. Therefore, compression behaviour of prisms under uniaxial loading has been a major research area and other material parameters are generally obtained from the uniaxial compressive strength. Since masonry prisms are composite materials made of concrete hollow-blocks and mortar, compression behaviour of masonry depends on basically block strength and mortar properties. The main objective of this study is to investigate the axial compression capacity and behaviour of concrete hollow-block masonry prisms in stack bond. After an experimental program has been executed to determine the compressive behaviour of 3 -course masonry prisms in stack bond, three dimensional elasto-plastic finite element analyses of prisms have been performed to simulate the compression behaviour by using Drucker-Prager yield criterion. In addition, numerous experimental works in the literature have also been analyzed by nonlinear finite element modeling. Finally, the compressive strength of prisms has been predicted by the finite element analyses successively.