Complex attentional sequences in selective perception
Karmaşık dikkat dizilerinin seçici algılamada kullanımı
- Tez No: 139374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BOZMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET.. KARMAŞIK DİKKAT DİZİLERİNİN SEÇİCİ ALGILAMADA KULLANIMI Bu çalışmanın amacı, kamera destekli bir robotun içinde bulunuduğu ortamı incelerken oluşturduğu odaklama dizilerini kullanabilmesi için zaman-uzamsal ilkel görme niteliklerini baz alan süzgeç grupları geliştirmek ve daha sonra da bu süzgeç gruplarını tanıma amaçlı uygulamalarda kullanmaktır. Başlangıç noktamız, Gallant'm macaque maymunlarının beyinlerindeki V4 bölgesinin kartezyen ve kartezyen olmayan uyarıcılara karşı tepkisini araştırdığı çalışma olmuştur. Bahsedilen çalışmanın ye niliği ise bu uyarıcıların sinuzoidal uyarıcıların yanında kartezyen olmayan dairesel, kutupsal ve hiperbolik uyarıcıları da kapsamasıdır. Bu uyarıcı kümesini baz alarak ve sıklığı da parametrik hale getirerek zengin bir ilkel görme nitelikleri kümesi elde edebiliriz. Bu nitelikler, biyolojik temellere sahip oldukları gibi, belirli bir tekrarlama derecesinde yaklaşık olarak dikkendirler ve istenildiği gibi tam hale getirilebilip mev cut donanımlarla robot üzerinde gerçek zamanlı seçici görme uygulamalarında kul lanılabilirler. Odaklama dizileri daha sonra zaman-uzamsal gözlem dizileri olarak süzgeç çıktıları şeklinde kodlanabilir. Yaptığımız bazı deneylerle de geliştirdiğimiz ilkel görme dizilerini gerçek hayatta karşılaşılabilecek görme problemlerinde uygula mayı hedefledik:. Karmaşık ortamları odaklama dizilerini kullanarak modellemek.. Karmaşık ortamları gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde ortamdan alman odak lama dizilerini daha önce öğrenilen dizileri ile karşılaştırarak tanımak.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPLEX ATTENTIONAL SEQUENCES IN SELECTIVE PERCEPTION The aim of this research is to develop a rich set of visual primitives that can be used by a camera-endowed robot as it is exploring a scene and thus generating an attentional sequence, spatio-temporally related sets of visual features, and use these primitives in recognition tasks. Our starting point is inspired by the work of Gallant et al. on the area V4 response of the macaque monkeys to cartesian and non-cartesian stimuli. The novelty of these stimuli is that in addition to the conventional sinusoidal gratings, they also include non-cartesian stimuli such as circular, polar and hyperbolic gratings. Based on this stimulus set and introducing frequency as a parameter, we obtain a rich set of visual primitives. These visual primitives are biologically motivated, nearly orthogonal with some degree of redundancy, can be made complete as required and yet implementable on on-the-shelf hardware for real-time selective vision-robot applications. Attentional sequences are then formed as a spatio-temporal sequence of observations each of which encodes the filter responses of each fovea as an observation. A series of experiments serve to demonstrate the use of these visual primitives in attention-based real-life scene recognition tasks:. Modelling complex scenes based on attentional sequence responses. Fast real-time recognition of relatively complex scenes with a few saccades based on the comparison of the current attentional sequence to the a priori learned average observation vectors.