Novel circuit applications using first and third generation current conveyors
Birinci ve üçüncü kuşak akım taşıyıcı kullanan yeni devre uygulamaları
- Tez No: 139376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET BİRİNCİ VE ÜÇÜNCÜ KUŞAK AKIM TAŞIYICI KULLANAN YENİ DEVRE UYGULAMALARI Bu tezde, az sayıda aktif (CCI ve CCHf) ve pasif eleman kodlanılarak tasarlanan Ve benzetimi yapılan çok fonksiyonlu filtre devreleri sunulmaktadır. Akün ve gerilim modlu devrelerden bazıları iki direnç, iki kapasite ve bir aktif elemandan oluşan minimum sayıda eleman kullanırlar. Bazı akün ve gerilim modlu devreler, farklı giriş ve çıkış düğümlerini kullanarak turn filtre transfer fonksiyonlarını sağlamaktadırlar. Ayrıca, gerilim modlu filtre devrelerinden bazılarının giriş ve çıkış düğümleri arasında bulunan kapasite nedeni ile çok yüksek frekanslarda zayıflama olmaksızın çalışmak mümkün olmaktadır. Ayrıca, akün modlu devrelerden bir çoğu yükten bağımsız transfer fonksiyonları sağlamaktadır. Benzetim sonuçlan bu özellikleri doğrulamaktadır. Aynı zamanda, az sayıda aktif ve pasif eleman kullanan kayıplı ve kayıpsız topraklanmış endüktans benzetim devreleri de sunulmaktadır. Duyarlılık analizleri, devrelerin pasif eleman parametrelerine az duyarlı olduklarını göstermektedir. Tümleştirme amacı için, CCI ve CCm devrelerinin CMOS yapı blokları kullanılmıştır. Devrelerin çizimleri UNCLE programı yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT NOVEL CIRCUIT APPLICATIONS USING FIRST AND THIRD GENERATION CURRENT CONVEYORS In this thesis, design and simulation of analog multifunction filter circuits which employ reduced number of active (CCI and CCIE) and passive components are presented. Some of the current and voltage mode circuits are canonical in the number of active and passive components such as two resistors, two capacitors, and an active element Some of the current and voltage mode filter circuits realize all types of the filter responses using different input and output ports. In addition, some of the voltage mode filter circuits have a capacitor on the path from input to output so the filter transfer functions can be obtained without high frequency attenuation. Moreover, the majority of the current mode filter circuits have their transfer functions independent of load. Simulation results are included to verify these properties. Furthermore, grounded lossless and lossy inductance simulator topologies which use reduced number of active and passive components are presented. Sensitivity analysis shows that the proposed circuits have very low sensitivities with respect to passive parameters of the circuits. CMOS circuit blocks of CCI and CCIII were used to implement the circuits for integration. Using the UNCLE layout program layouts of the circuits have been drawn.