Effects of metacognitive training on seventh grade students' problem solving performance
Yedinci sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinde bilişüstü eğitimin etkileri
  1. Tez No: 139377
  2. Yazar: BİRGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET YEDİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNDE BİLİŞÜSTÜ EĞİTİMİN ETKİLERİ Matematik dersleri öğrenciler için hep problem olagelmiştir ve problem çözümü de bu derslerin en sorun yaratan bölümleridir. Öğrenciler matematik problemleri çözerken birçok zorlukla karşılaşırlar ve bunun için problem çözme becerileri düşüktür. Zorluk kaynaklarından biri problemlerin dikkatli analiz edilmesi, temsil edilmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmalar, problem çözümü sırasında öğrencilerin analiz etme, temsil etme ve değerlendirmelerine rehberlik etmesi sebebiyle bilişüstü eğitimin problem çözme becerisine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Bu çalışma daha önceki araştırmaların sonuç ve önerileri dikkate alınarak düzenlenmiştir. 72 yedinci sınıf öğrencisi, üç farklı durumda yüzde problemleri çözmek için çalıştılar. Bir gruba (eş) problem çözümü sırasında bilişsel ve bilişüstü becerilerine rehberlik etmesi için bazı sorular verildi, eşler sırayla bu sorulan cevapladılar. İkinci grup (bireysel) da aynı soruları kullandı ama kendi başlarına cevapladılar. Üçüncü grup ise normal eğitim aldı, bu gruba bilişüstü sorular verilmedi. ANOVA sonuçları, son test ve smav sorusu dikkate alındığında, gruplar (normal, eş, bireysel) arasında anlamlı bir fark olmadığım göstermektedir. Bu sonuçlar bilişüstü eğitimin çocukların problem çözme becerisinde fark yarattığı beklentisiyle çakışmamaktadır. Ancak, bulgular bilişüstü eğitimin öğrencilerin problemleri daha iyi anlamalarında ve çözüme ulaşamasalar da problemi temsil edebilmelerinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF METACOGNITIVE TRAINING ON SEVENTH GRADE STUDENTS' PROBLEM SOLVING PERFORMANCE Mathematics lessons have always been a problem for students, and problem solving has been the most problematic part of them. Students experience several difficulties when solving mathematics problems and thus they show low levels of problem solving performance. One source of difficulty seems to be the lack of careful analysis, representation and evaluation of the problems. Research indicates that metacognitive training may foster problem solving performance since it guides students to analyze, represent and evaluate the problem during the solution process. This study was designed by taking the suggestions and results of past research studies into consideration. 72 7th graders in three different conditions worked to solve percent problems. One group (pair) was given some questions to guide their cognitive and metacognitive ability during problem solving, with pairs engaging in a reciprocal questioning format. Second group (individual) used the same questions but answered them individually. Third group received regular instruction; they were not given metacognitive questions. ANOVA results show that the groups (regular, pair, individual) were not significantly different in terms of post-test and exam problem. These results did not coincide with the expectation that metacognitive training makes a difference in children's problem solving performance. However, the results show that metacognitive training can be effective in students' understanding the problems better and representing the problems even though they cannot complete the solution.