Physical based analysis and model reduction of engineering systems
Mühendislik sistemlerinin fiziksel temelli analizi ve model indirgemesi
- Tez No: 139378
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF EŞKİNAT, PROF.DR. OSMAN TÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
VI ÖZET.. mühendislik sistemlerinin fiziksel temelli analizi ve model indirgemesi Fiziksel sistemlerin yüksek dereceli modellerinin düşük dereceli yaklaşıklıklarını elde etmek için artan ihtiyaç vardır. Düşük dereceli modellerin kullanımı, hesaplama karmaşıklığım azaltmayı ve orijinal sistem yapısının anlaşılmasını artırmayı da içeren birçok avantaj ile sonuçlanmaktadır. Literatürde, düşük mertebeden modellerin elde edilebilmesi için değişik yöntemler sunulmaktadır, ancak bu yöntemler matematiksel model ile sistemin fiziksel bileşenleri arasındaki ilişkiyi verememektedirler. Bu tezde, fiziksel alanda model indirgenmesi için bazı yeni yaklaşımlar sunul maktadır. Sunulan yaklaşımlar, baskın bileşenlerin veya alt sistemlerin belirlenme sine yarayan fiziksel sistemlerin ayrıştırılması fikrini kullanmaktadırlar. Yöntemler sistem yapısını daha iyi anlamaya yarayan bağ çizgesi ile ifade edilmiş olan fiziksel sistemlere uygulanmıştır. Sunulan yöntemlerden biri, baskın alt sistemlerin belirlen mesine uygun olan fiziksel sistemlerin ayrıştırılması fikrini kullanmaktadır. Açıklanan indirgeme yöntemleri model üzerine doğrudan uygulanmakta ve böylece fiziksel model indirgemesi ve tasarım için daha iyi bir anlayış sağlamaktadır, ikinci bir yöntem olarak, bütün sistemden seçilen bir özdeğere etki eden alt sistem ve/ veya bileşenlerin belirlenmesi konusu araştırılmıştır. Bu amaç için etkili bir yöntemi oluşturan bir seri teorem ve tanım sunulmuştur. Öz vektörlerin hesaplanmasından sonra, seçilmiş bir özdeğere etki eden fiziksel parametrelerin göreceli olarak önemim veren“etki”matris leri üretilmektedir. Bu matrisler kullanılarak etkili bir fiziksel model indirgeme yöntemi kurulmuştur. Sunulan yöntemlerin mevcut yöntemlere göre avantajları çeşitli örnekler kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYSICAL BASED ANALYSIS AND MODEL REDUCTION OF ENGINEERING SYSTEMS There is a need for obtaining low order approximations of high order models of physical systems as low order models result in several advantages including the reduction of computational complexity and improved understanding of the original system structure. Different methods have been suggested in literature for obtaining suitable low order approximations, but these approaches do not reflect the relation between the mathematical model and the physical components of a system. In this thesis, some new approaches are provided for model reduction in the physical domain. The approaches that are presented use the idea of decomposition of physical systems which is useful for the identification of dominant components or subsystems. The procedures are applied to the physical systems that are represented by bond graphs as they lead to better understanding of the system structure. One of the proposed methodologies exploits the idea of decomposition of physical systems. The proposed decomposition and model reduction procedures are directly implemented on the model providing a better perception of the physical model reduction and a better design point of view. As a second methodology, the determination of subsystems and/or components that influence a given eigenvalue of the overall system has been explored. A set of theorems and definitions are proposed that lead to an efficient procedure for this aim. After the calculation of eigenvectors,“effect”matrices are produced that indicate the relative importance of physical parameters in a selected eigenvalue. Using these matrices, an efficient physical model reduction procedure is constructed. The advantages of the presented approaches over existing methodologies are emphasized through several examples.