Multichannel blind deconvolution using state space formulations
Durum uzayı denklemleri kullanılarak çok kanallı kör ters evrişim
  1. Tez No: 139388
  2. Yazar: EKREM AHMET VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET DURUM UZAYI DENKLEMLERİ KULLANILARAK ÇOK KANALLI KÖR TERS EVRİŞİM Çok kanallı kör ters evrişim, sinyal işleme alanındaki sayılı araştırma konularından biri halini almıştır. Doğal düşüm algoritmaları, ters evrişim gibi kör sinyal işleme problemlerini çözümlemeye yönelik oluşturulmuş birkaç ana yaklaşımdan biridir. Bütünsel sistem gösterimi ise yine iki ana model grubundan biri seçilerek yapılabilir. Bunlardan evrişim gösterimleri karışık sinir ağ yapıları gerektirirken; özellikle sayısal iletişimdeki uygulamalar düşünüldüğünde aynı problem eşlenik durum uzayı denklemleri ile de modellenebilir. Bu çalışma, evrişim modelleri için geliştirilmiş olan doğal düşüm yaklaşımına ait öğrenme kurallarının entegrasyonunu sağlayarak, karışım ve çözünüm ortamlarının ifade sinde durum uzayı modelleri kullanan güncel çalışmaları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, iki güncel çalışma incelenmiş ve yeni bir grup öğrenim kuralı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MULTICHANNEL BLIND DECONVOLUTION USING STATE SPACE FORMULATIONS Multichannel blind deconvolution has been one of the challenging tasks in the area of signal processing. Natural gradient algorithms are one of the main approaches that are present for accomplishing blind signal processing tasks like deconvolution. The overall system can be modeled by convolutive representations which might require complex neural network structures, or by equivalent state-space formulations, regarding the applications in digital communication. This work aims to extend the recent studies that utilize state-space models for mixing and demixing environments by integrating the learning rules of natural gradient approach developed for the convolutive models. For this purpose, two recent studies are examined and a new set of update rules are proposed.