Approximate ground state energies of one dimensional potential wells by the S-matrix formalism
Bir boyutlu potansiyel kuyuların taban enerji seviyelerine S-matris yaklaşımı
  1. Tez No: 139387
  2. Yazar: HAKAN ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bir boyutlu potansiyel kuyular önce ince dilimlere ayrılmış, sonra da bu dilimler ardışık Dirac delta kuyuları ile betimlenmiştir. Transfer ve S -Matrisi teorisi kullanılarak geliştirilen bir yöntemle, bu ardışık Dirac delta kuyularının bağlı durum enerjileri hesaplanmıştır. Born yaklaştırımınm bir türü olan bu metodun en çok, dar ve sığ potansiyellerin taban enerjisi sonuçlarında başarılı olduğu gözlenmiştir. Elde edilen yaklaşık sonuçlar, bilinen bazı potansiyellerin kesin sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve uyum içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One dimensional potential wells are described as a collection of consecutive thin slices, each approximated by a Dirac delta well. Bound state energies of these Dirac delta well conglomerates are calculated, using a method based on Transfer and S-Matrix formalisms. It is observed that the method, a variant of the Born approximation, works best for the ground state energies of narrow and shallow wells. The approximate results compare favorably with the known exact results of several potential well problems.