An Artificial life implementation using different techniques of artificial networks
Yapay sinir ağlarının değişik teknikleri kullanılarak geliştirilmiş bir yapay yaşam uygulaması
- Tez No: 139389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNGA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET YAPAY SİNİR AĞLARININ DEĞİŞİK TEKNİKLERİ KULLANILARAK GELİŞTİRİLMİŞ BİR YAPAY YAŞAM UYGULAMASI Yapay yaşam doğal olarak var olan yaşam yerine insan eliyle yaratılmış yaşam anlamına gelir. Yapay yaşam pek çok bilim dalının birlikte çalışması ve yaşam benzeri işlemler ve simülasyonlann kullanılmasıyla yaşamı modellemeye, doğal yaşamdan çıkarılmış tekniklerle çeşitli problemleri çözen uygulamalar geliştirmeye hatta yaşamı oluşturmaya çalışır. Bu tez çalışmasında gerçek yaşam benzeri yaşam biçimleri oluşturmaya çalışan bir bilgisayar programının taslağı, yürütülmesi ve sonuçları sunuldu. Bir yapay yaşam dünyası ve bu dünyayı oluşturan yapılar ve bu yapılar arasındaki etkileşimler tasarlandı. Bu yapay dünya içerisinde yaşayan yaşam formlarının fizyolojileri, metabolizmaları, duyu mekanizmaları ve davranış biçimleri tanımlandı. Yaşam formlarının kontrol mekanizması olarak yapay sinir ağları kullanıldı. Farklı yapay sinir ağı mimarileri, ve bu mimariler için farklı evrim teknikleri tasarlandı, test edildi ve karşılaştırıldı. Yapay sinir ağlarının yazılım ortamında temsil edilebilmesi için değişik yapılar ve bu yapılar üzerinde çalışan evrimsel operatörler tasarlandı ve test edildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ARTIFICIAL LIFE IMPLEMENTATION USING DIFFERENT TECHNIQUES OF ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS Artificial life means life created artificially by human rather than by nature. It tries to achieve several goals like modeling or even creating life and developing applications for finding solutions to real world problems using methods taken from life. The work reported in this thesis is the design, implementation and results of a software infrastructure that tries to create artificial life forms, which resembles the real life forms. An artificial life world and the constituents of this artificial world and the interactions between them were designed. The physiology, metabolism, sensory mechanisms and behaviors of the agents that live in this world were defined. For the controlling structure of the agents artificial neural networks were used. Different artificial neural network architectures and evolution techniques were designed, tested and compared in this study. Different strategies for encoding artificial neural networks were designed and tested and for these encoding strategies different evolutionary operators were defined.