Learning cartesian coordinate system through synchronized visual and auditory channels
Aynı zamanlı görsel ve işitsel kanallar yoluyla kartezyen koordinat sisteminin öğrenilmesi
- Tez No: 139404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET AYNI ZAMANLI GÖRSEL VE İŞİTSEL KANALLAR YOLUYLA KARTEZYEN KOORDİNAT SİSTEMİNİN ÖĞRENİLMESİ Bu çalışmada, işitsel sunumla birlikte görsel sunumun derecesinin (tam metin veya özet) yedinci sınıfların Kartezyen koordinat sistemini öğrenmesi üzerinde yapacağı değişiklik araştırılmıştır. Bu çalışmada, aynı yazılımın iki farklı versiyonu kullanılmıştır. ProgramAV tam metin ve işitsel mesajlar; ProgramA ise özet metin ve işitsel mesajlar içermektedir. Bu çalışma ayrıca, öğrenme stilllerinin ve belleğin işitsel (A) ve görsel- işitsel(AV) sunumlar sonucunda gerçekleşen öğrenmeler üzerindeki göreceli etkisini sorgulamaktadır. Araştırma ön test-son test desenini kullanmaktadır. Program aynı programın farklı versiyonlarını (işitsel ve görsel-işitsel) kullanan iki deney grubuna uygulanmıştır. GrupA (n=52) öğrencileri ProgramA; GrupAV (n=49) öğrencileri ProgramAV ile çalışmıştır. Her iki grubada programı kullanmadan önce ön test, program sonrasında da son test uygulanmıştır. Bellek testi ve öğrenme stilleri testi rehberlik dersi saatinde uygulanmıştır. ANCOVA sonuçlarına göre, her İki gruptaki öğrencilerin performansları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LEARNING CARTESIAN COORDINATE SYSTEM THROUGH SYNCRONIZED VISUAL AND AUDITORY CHANNELS The purpose of this study was to investigate the influence of visual presentation (full text or summary) with audio instruction on learning performance on seventh grade students for the learning of Cartesian coordinate system. The study used two versions of the same software unit (program AV and program A). Program AV presented information including full text and full audio. Program A presented the same information including summary and full audio. The study also questioned the relative effectiveness of auditory (A) and audiovisual (AV) forms of presentation on performance of students who differ in terms of their learning style and memory scores. The pretest-posttest design was used in this study. Two groups used different versions (auditory and audiovisual) of the same software. Both groups were administered a pretest and post test prior to and following the program. For the treatment, Group A (n=52) received the program A and Group AV (n=49) received the program AV. Memory tests and Learning Style tests were administered in one class hour of counseling session. ANCOVA results indicated no significant differences of the two programs on learning.