Crack simulation pneumatic tires using finite element method
Havalı lastiklerde sonlu elemanlar yöntemi kullanarak çatlak simülasyonu
- Tez No: 139403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK, PROF. DR. ERİC BECKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET HAVALI LASTİKLERDE SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ KULLANARAK ÇATLAK SİMULASYONU Bu tezin amacı, tekerlek içindeki çelik kuşakların kenar bölgelerindeki ayrılmaları gözönûne alarak havalı tekerlerde dayanım ömrünün incelenmesidir. Tekerleğin karmaşık yapısını incelemek için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçları ve kırılma mekaniği birleştirilerek çatlağın kuşakların kenar bölgelerindeki büyümesi çalışıl mıştır. Sonlu elemanlar modelinin ana özellikleri, kuşakların içindeki çelik telleri tem sil eden bir boyutlu“rebar”elemanların kullanımı, lokal ve genel model geçişi, ka palı (implicit) serbest yuvarlanma formülasyonudur. çeşitli boyutlarda çelik kuşakların kenar bölgelerinde çatlaklar görülmesinden dolayı Çatlak modelemesi sırasında bu bölgeye odaklanılmıştır. Sert çelik kuşakla yumuşak lastiğin kesişimi yerel gerilmelerin artmasına ve bu bölgenin çatlak oluşumu için kritik bir bölge olmasına sebep olur. Yükleme koşullan olarak şişirme, temas, hızlanma ve serbest yuvarlanma uygu lanmıştır. Çatlak analizinde iki ilerleme yönü ele alınmıştır: çembersel ve meridyenel. Tekerleğin dönüşü göz önüne alınarak çatlak iki pozisyon içinde modellenmiştir: temas alanında ve tekerleğin üst noktasında. Yırtılma enerjisi hem birim şekil değiştirme enerjisi hem de“J-integral”olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CRACK SIMULATION IN PNEUMATIC TIRES USING FINITE ELEMENT METHOD The aim of this thesis is to study the durability problem of pneumatic tires considering the separation at the belt edge. Finite element method is used to model the complex structure of tire. Analysis results and fracture mechanics concepts are combined to study the growth of cracks near the belt edge. Main features of finite element analysis are the use of one dimensional rebar element to represent the cords, local and global model transition, implicit steady state formulation of rolling. In crack modelling we focus on the belt edge because defects of varying size are often observed around this region. The intersection of stiff cords and soft rubber matrix results in rise of local stress and makes this region critical for the formation of defects. The loading conditions that are considered consist of inflation, contact, traction, and free rolling. During the crack analysis two propagation directions are studied: circumferential and meridional. To take into account the changing location of crack as the tire is rolling, two crack positions are modelled: at the contact region and at the top region of tire. Tearing energy is calculated from both the strain energy results and as a J-integral.