Matematik öğretiminde tam öğrenme modelindeki öğretim ilkelerinin second life ile desteklenmesi
The support of second life to the teaching principles of mastery learning model in the teaching of mathematics
- Tez No: 398613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmayla, üç boyutlu çevrimiçi sanal dünyalardan birisi olan Second Life ortamında ortaokul 3. sınıf (ilköğretim 7. sınıf) düzeyindeki öğrencilerin matematik dersindeki üç boyutlu cisimleri somut bir şekilde görebileceği, okul ortamının dışında da bilgiye ulaşabileceği ve oyunla öğrenimin sağlanabileceği etkinlikler tasarlamak ve bu öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca Second Life ortamında öğretimin öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarına etkisini de ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Second Life ortamında hazırlanan Üç Boyutlu Matematik Robotu sayesinde ortaokul 3. sınıf öğrencilerinin kartezyen koordinat sistemi konusunu okuldan bağımsız olarak, somut bir şekilde öğrenmesi sağlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için yapılan çalışma, İstanbul ili Üsküdar ilçesi Fatih Ortaokulu'nda 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 28 adet ortaokul 3. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yazılı kağıtları ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, denek sayısı 30'dan az olması sebebiyle parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Deney grubunun ön test ve son test toplam puanlarını karşılaştırmak için ilişkili ölçümlerde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmış ve araştırmanın nicel analizi“SPSS 21 for MacOS X”paket programı ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Second Life ortamında geliştirilen Üç Boyutlu Matematik Robotunun, konuları geleneksel yöntemlere göre daha somut göstermesi ve öğretimi okuldan bağımsız hale getirmesi sebebiyle öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı görülmüştür. Ayrıca konuların okul ortamından uzakta ve oyunla öğrenilmesi öğrencilerin matematik dersine yönelik göstermiş oldukları tutumları da olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, üç boyutlu sanal öğrenme ortamında yapılan öğretimin hem öğrencilerin akademik başarılarını yükselttiği hem de matematiğe yönelik tutumlarını olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With this research, three-dimensional online virtual world, one of the Second Life environment in middle school 3rd grade (7th Grade) can see three-dimensional objects in a concrete way in the students' math lesson in level, you will have access to information outside of the school environment and to design activities that can be provided to study the game and this academic achievement of the students of the teaching methods aimed to examine the impact. Research also has the effect of Second Life attitude towards the environment is also aimed at teaching students math classes reveal. For this purpose, prepared in the Second Life environment Three Dimensional Math Robot 3 through secondary school, regardless of the class subject Cartesian coordinate system of student learning is provided in a concrete way. Efforts to achieve this goal, Uskudar district of Istanbul province was carried out by Fatih Middle School in the 2014-2015 academic year studying in Class 3 28 pieces of secondary school students. Data for research, academic achievement test developed by the researcher and prepared by the Ministry of National Education“Attitudes Towards Mathematics”is collected through. Data obtained under research, the number of groups were analyzed with nonparametric statistical methods due to less than 30. Using the associated measurement to compare pre-test and post-test total score of the experimental group approved Wilcoxon Signed Rank Test was used and quantitative analysis of the research,“SPSS 21 for Mac OS X”was done by software package. According to the findings of the study; The Second Life of Three-Dimensional Mathematics robot developed in environment issues according to traditional methods showed that more concrete demonstration and training due to make independent school students improve their academic achievement. Also subject of the play away from the school environment and learning attitudes of students towards mathematics course they have shown it is determined that the affected positively. Based on the results obtained from the research, the three-dimensional virtual learning environment and raise the academic achievement of the students said that the teaching as well as their positive impact on attitudes towards mathematics.