Microsphere based channel dropping for optical communication
Optik haberleşme için mikroküre tabanlı kanal düşürme
  1. Tez No: 139408
  2. Yazar: TEMEL BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL, DOÇ. DR. ALİ SERPENGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI ÖZET OPTİK HABERLEŞME İÇİN MİKROKÜRE TABANLI KANAL DÜŞÜRME Mikrokörelerin yapısal çınlamaları optik haberleşmede kanal düşürme uygulamaları için gerekli olan optik bileşen modellerini sağlar. Bu çalışmada cam ve safir rnikrokürelerin yapısal çınlamaları dalgaboyu ayarlanabilen dağıtılmış geribeslemeli lazer ile uyarılmıştır. Yapısal çınlamalara verimli bir bağlaşım fiber-optik yan bağlaştırıcı (OFHC) kullamlarak elde edilmiştir. Elastik saçılma tayflarındaki çınlama tepeleri ve bunlara bağlı iletim tayflarındaki çukurlar deneysel olarak gözlenmiştir. Yapısal çınlamaların elastik saçılma tayfları yerelleştirme prensibi ve genelleştirilmiş Lorenz-Mie kuramı ile uyuştuğu görülmüştür. Kutuplanmaya duyarsız yapısal çınlamaların algılanması da, OFHC'nin üzerinde bulunan mito okürenin çok yakınında büyük alanlı silisyum fotodiyot kullamlarak, ilk kez elde edilmiştir. Düşen kanallar hem elastik saçılma hem de iletim tayflarında gözlemlenmiştir. Bu bağlaşım geometrisi tümleşik optoelektronik kanal düşürme filtrelerin gerçeklenebilirliğinin habercisidir. Yüksek kırılma indisli safir mikroküreler belli bir tayf aralığında daha fazla yapısal çınlamaya sahip oldukları deneysel ve kuramsal olarak görülmüştür. Cam ve safir mikrokürelerden daha yüksek kırılma indisine sahip olan GalnNAs mikrokürelerin tayfsal kanal düşürme filtreleme özelliği, elastik saçılım tayflarının yapısal çınlamaların optik haberleşme dalga boylarında hesaplanması ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROSPHERE BASED CHANNEL DROPPING FOR OPTICAL COMMUNICATION Morphology dependent resonances (MDR's) of microspheres provide the necessary optical component models for channel dropping applications in optical communication systems. MDR's of glass and sapphire microspheres are excited by a tunable distributed feedback laser. Efficient coupling to MDR's is achieved by using an optical fiber half coupler (OFHC). Resonance peaks in the elastic scattering spectra and associated dips in the transmission spectra are experimentally observed. Detection of polarization insensitive MDR's is also achieved, for the first time, by using a large area silicon photodiode in proximity to the microsphere placed on the OFHC. The dropped channels are observed both in the elastic scattering and the transmission spectra. This coupling geometry heralds the possibility of compact optoelectronic channel dropping filters. The elastic scattering spectra of MDR's are shown to be in good agreement with the localization principle and the generalized Lorenz-Mie theory. It is experimentally and theoretically shown that sapphire microspheres with their high refractive index possess more number of MDR's per a given spectral range. The spectral channel dropping filtering characteristics of GalnNAs microspheres, with a higher refractive index is analyzed by calculating the elastic scattering spectra at the optical communication wavelengths.