An AAA based solution for the authentication interoperability of 3G and 802.11 networks
3G ve 802.11 ağlarında AAA temelli saydam kimlik tanıma sistemi
- Tez No: 139407
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET 3G VE 802.11 AĞLARINDA AAA TEMELLİ SAYDAM KİMLİK TANIMA SİSTEMİ Üçüncü Nesil gezgin telekomünikasyon sistemleri, çoklu ortam hizmetlerine, gezgin iletişim ve İnternet alanlarında kaydedilen ilerlemelerin aktarılmasını olanaklı kılar. Öte yandan, kablosuz yerel alan ağlan kolaylıkla uygulanabilir, kurulum masrafları düşüktür ve diğer kablosuz teknolojiler ile karşılaştırıldığında daha yüksek hızda hizmet verirler. İnternette erişim bağımsızlığı elde edilebilmesi ve kablolu ile kablosuz uçbirimler arasmda ara işlemlerin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi bakımından güvenlik konusu büyük önem taşır. Ara işlemlerin gerçekleştirilmesinde izlenebilecek bir yaklaşım, 802.11 WLAN ve 3G ağları arasında ara işlemlerin güvenli yapılabilmesini sağlamak olabilir. Her iki sistem, kendi etki alanlarında kendilerine özgü kimlik denetim mekanizmalarına sahip olmalarına karşın, iki etki alam arasında saydam kimlik denetimini mümkün kılan tek bir mekanizmadan söz edilemez. Bu tez çalışmasında, 3G ve 802.11 ağları arasmda AAA tabanlı bir kimlik denetim sistemi oluşturulmuştur. Bu çalışmada önerilen kimlik denetim mekanizması, 3G ve 802.11 ağlan arasmda, sözkonusu iki tekonolojide mevcut olan denetim mekanizmalarım kullanmak suretiyle saydam kimlik denetimini gerçekleştirmenin yam sıra 3G ve 802.11 ağlan arasında oturum anahtan ve kriptolama algoritmasının dağıtılması için de bir yöntem sunmaktadır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AAA BASED SOLUTION FOR THE AUTHENTICATION INTEROPERABILITY OF 3G AND 802.11 NETWORKS Third Generation mobile telecommunications systems enable multimedia services combining the growth in mobile communications with the growth of the Internet. On the other hand, Wireless Local Area Networks (WLAN) are easy to implement, cheaper to construct and provides high speed services compared with other wireless technologies. In order to achieve access independence and to maintain a smooth interoperation with wireline and wireless terminals across the Internet, security is an important issue that must be handled. One step to achieve interoperability is to provide secure interoperability between the 802.1 1 WLAN and 3G networks. Although both systems have authentication mechanisms in their own domain, there is not a single mechanism that provides seamless authentication between two domains. In this thesis, an Authentication-Authorization- Accounting (AAA) based authentication mechanism is presented between 3G networks and 802.1 1 networks. The proposed solution for the authentication interoperability problem between 3G and 802.11 networks provides seamless authentication between two domains using the existing authentication mechanisms in each domain and provides a way for distributing session key and encryption algorithm between 3G and 802.1 1 networks.