Design and integrated circuit implementation of active-only filters
Sadece aktif elemanlardan oluşmuş süzgeç devrelerinin tasarımı ve tümleştirilmiş devre olarak gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 139428
  2. Yazar: GÜVEN TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET SADECE AKTİF ELEMANLARDAN OLUŞMUŞ SÜZGEÇ DEVRELERİNİN TASARIMI VE TÜMLEŞTİRİLMİŞ DEVRE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Bu tezde, sadece işlemsel kuvvetlendirici (OA) ve işlemsel geçiş-iletkenliği kuvvetlendiricisi (OTA) kullanılarak tasarlanan ve benzetimi yapılan aktif filtre devreleri sunulmaktadır. Filtre karakteristiğini belirleyen açısal kesim frekansı («b) ve kalite faktörü (Q), elektronik olarak OA'ların kutuplama akımları ve/veya OTA'ların geçiş iletkenlik kazançları (gm) ile oynanarak ayarlanabilmektedir. Duyarlılık analizleri, devrelerin, aktif elemanların parametrelerine az duyarlı olduklarını göstermektedir. Bu özelliklerinden dolayı filtreler tümleştirilmeye uygundurlar. Devrelerin tümleştirilmesi için CMOS yapı blokları kullanılmıştır. Devrelerin tümleştirme işlemi için çizimleri yapılmıştır. Ayrıca parazitik etkileri de içeren PSPICE ortamına dönüşümleri ve PSPICE ortamında benzetimleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND INTEGRATED CIRCUIT IMPLEMENTATION OF ACTIVE-ONLY FILTERS In this thesis, design and simulation of analog multifunction filter circuits, which employ only active elements such as operational amplifiers (OAs) and operational trans- conductance amplifiers (OTAs), are presented. The filter characteristics, angular resonant frequency (co0) and quality factor (Q), can be electronically tuned through biasing current of the OAs and/or adjusting the transconductance gain (gm) of the OTAs. Sensitivity analysis shows that the proposed filter circuits have very low sensitivities with respect to the circuits' active parameters. These purposes make the filter circuits suitable for monolithic implementation. CMOS structure blocks were used to implement the circuits for integration. The layouts of the circuits have been drawn. Also the extractions by taking the parasitic capacitances and parasitic resistances into consideration were done and the circuits were simulated on the PSPICE platform.