Cationic and anionic surfactant adsorption and desorption on soil of varying clay content
Katyonik ve anyonik yüzey aktif maddelerin değişik oranlarda kil içeren toprakda adsorpsiyon ve desorpsiyon
- Tez No: 139429
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET KATYONİK VE ANYONİK YÜZEY AKTİF MADDELERİN DEĞİŞİK ORANLARDA KİL İÇEREN TOPRAKDA ADSORPSİYON VE DESORPSİYONU Bu çalışmada seçilmiş yüzey aktif maddelerin üç farklı kilin başlangıçta kilden arındırılmış bir toprak örneğiyle değişik karışım oranlarında harmanlanması sonucu oluşan topraklarda adsorpsiyon ve desorpsiyon davranışları incelenmiştir. Yüzey aktif maddelerden anyonik yüzey aktif madde olan Sodyum Dodesil Sülfat (SDS) ve katyonik yüzey aktif madde olan Benzotonyum Klorür (Hyamine 1622) ile çalışılmıştır. Kil örnekleri ise Hectorit, Barasim, and Sodyum-Montmorillonit'dir. Toprakların adsorpsiyon ve desorpsiyon izotermleri, Langmuir ve Freundlich eşitliklerine yerleştirilerek ilgili adsorpsiyon ve desorpsiyon sabitleri hesaplanmıştır. Her üç kilin değişik oranlarda karıştırıldığı toprak ürünlerinde Hyamin 1622' nin sorpsiyon kapasitesinin SDS 'ten daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, SDS desorpsiyon kapasitelerinin Hyamin 1622'kinden yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CATIONIC AND ANIONIC SURFACTANT ADSORPTION AND DESORPTION ON SOIL OF VARYING CLAY CONTENT In this research, adsorption and desorption behavior of selected surfactants were investigated on an initially clay-free soil sample that was mixed with different clays at different ratios. The surfactants investigated were a cationic surfactant Benzethonium Chloride (Hymine 1622) and an anionic surfactant Sodium Dodecyl Sulphate (SDS).The clays were Hectorite, Barasym, and Sodium-Montmorillonite. The sorption isotherms of soils were fitted to the Langmuir and Freundlich isotherm equations, and related adsorption and desorption constants were calculated from these. It was found that the sorption capacities for all of the three different types of clay at different mixing ratio for Hyamine 1622 were higher compared to those of SDS. On the other hand, desorption capacities for SDS were better than those of Hyamine 1622.