Direct displacement based design of R/C structural walls
Betonarme perde duvarların direkt deplasman bazlı tasarımı
- Tez No: 139436
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET BETONARME PERDE DUVARLARIN DİREKT DEPLASMAN BAZLI TASARIMI Mevcut yönetmelikte kullanılan tasarım yönteminin önerdiği deprem azaltma katsayıları ve gerçek düktilite talebi arasındaki tutarsızlıktan, bunun yanında elastik deplasmanının seçiminde önemli hatalara sebebiyet verebilen rijitlik hesaplarında bürüt alan kullanılmasından doğan bir takım dezavantajlarının olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak, yönetmeliğin önerdiği klasik tasarımlar genellikle çok konservatif olmakta ve daha detaylı bir analiz yapılmadıkça gerçek yapı performansı bilinememektedir. Bu çalışmanın amacı, direkt deplasman bazlı tasarım metodunu incelemek aynı zamanda hedef deplasman profili ve etkin sönüm oranının hesabı için alternatif bir yaklaşım sunmaktır. Bu modifiye edilmiş direkt deplasman bazlı tasarım yönteminde limit dizayn girdisi değişik performans seviyeleri için ATC40'den alınabilecek plastik mafsal dönmeleri olduğu için istenilen performans seviyesinde dizaynı mümkün kılmaktadır. Bu dizayn metodunda deprem hesabı plastik mafsal dönmeleri, kesit boyutları ve kullanılan donatı detayının bir fonksiyonu olan hedef deplasman profilinin tanımlanmasıyla gerçekleştirilir. Dayanım ve rijitlik dizayn değişkenleri değil fakat sonuçlarıdır. Değişik kesitlerdeki perde duvarların dizayn sonuçlarının değerlendirilebilmesi için moment-eğrilik ve yanal itme analizleri uygulanmıştır. Bu analizlerin sonucunda dizayn plastik dönmelerinin ve hedef deplasmanların analizlerle uygunluk içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DIRECT DISPLACEMENT BASED DESIGN OF R/C STRUCTURAL WALLS It is known that the conventional code based design has some drawbacks in estimating actual structure performance which stems from inconsistency between assumed force reduction factors and actual ductility demand as well as the utilization of gross section stiffness which ends up with significant errors in estimation of yield displacement. As a consequence, conventional code based designs are generally very conservative and actual structure performance is left unknown unless a more detailed analysis is performed. The object of this study is to review direct displacement based design methodology and to introduce an alternative approach for assessment of target displacement profile and effective damping ratio. This modified direct displacement based design enables one to design a structure for the selected performance level since the controlling design input is plastic hinge rotations which can be taken from ATC 40 for various performance levels. In this design methodology seismic design is performed by identifying a target displacement profile which is a function of plastic hinge rotation, section dimensions and reinforcement details used. Strength and stiffness are not the variables in the procedure but they are the end results. A series of moment-curvature and push over analyses were performed to verify design outputs for various structural wall sections. It is seen that the design plastic rotations as well as the target displacements are in conformity with the ones obtained from the analyses.