Noncommutative phase and the unitarization of the quantum group GLp,q(2)
Değişmeli olmayan faz operatörü ve GLp,q(2) kuantum grubunun üniterizasyonu
- Tez No: 139437
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET DEĞİŞMELİ OLMAYAN FAZ OPERATÖRÜ ve GLm{2) KUANTUM GRUBUNUN ÜNİTERİZASYONU Bu tezde pq reel olmak üzere iki parametre ile deforme edilmiş GLPjg(2) kuantum grubu üzerinde bir * işlemcisi tanımlanmıştır. Bu * işlemcisi kullanılarak UPıq(2) olarak gösterilen yeni bir kuantum grubu elde edilmiştir. Yaptıklarımızın en ilginç yanı, bu yapı inşaa edilirken, değişmeli olmayan bir üniter faz işlemci tanımlamamızdır. u olarak adlandırdığımız bu işlemci, s olarak adlandırdığımız merkezi ve hermisyen bir işlemci ile birlikte yeni cebir içerisinde * işlemcisini tanımlamamızı sağlamaktadır. Böylece Um(2) olarak adlandırdığımız yeni cebir içerisinde tüm * bağıntıları elde edilebilmektedir. SUq(2) kuantum grubunun bilinen temsillerinin, UPtq{2) kuantum grubunun temsillerine nasıl genişletilebileceğide bu tezde gösterilmektedir. Bu hem cebir bağıntılarının temsil içerisinde gerçeklemesini sağlamakta, hem de cebir üreteçlerinin işlemciler olarak fiziksel yorumlan ile ilgili ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT NONCOMMUTATIVE PHASE AND THE UNITARIZATION OF THE QUANTUM GROUP GLm{2) In this thesis, a new «-operation (or unitarized form) is defined for the two- parameter quantum group GLp,q(2) in the case that pq is real, and the new group is denoted by UPiq{2). The most interesting aspect of our construction is the appearance of the noncommutative phase described by the unitary operator u. The operator u with a central hermitian operator s allow us to extend the algebra of the quantum group GLp>q(2) in order to obtain not only the «-operation but also the «-relations throughout the new algebra of Up,q(2). It is shown how certain «-representations of the quantum group SUq(2) can be extended in order to give «-representations of Up>q(2). This not only allows us to verify the algebraic relations in a representation, it also gives a hint of possible physical interpretations of the algebraic generators as operators.