Integrating design and procurement with an iterative approach for international construction projection
Uluslararası inşaat projeleri için dizayn ve satın almanın iteratif bir yaklaşımla entegrasyonu
  1. Tez No: 139435
  2. Yazar: UYGUN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET ULUSLARARASI İNŞAAT PROJELERİ İÇİN DİZAYN VE SATIN ALMANIN İTERATİF BİR YAKLAŞIMLA ENTEGRASYONU Yanlış malzeme ve tedarikçi seçiminin inşaat projeleri üzerindeki olumsuz etkileri bilinmesine rağmen, dizayn yönetimi, tedarik zincirindeki hassaslıklara olan ilgisizliğini sürdürdüğü için sürekli problemlerle karşılaşmaktadır. Yönetim, mühendisler tarafından önerilen malzeme ve tedarikçi seçimlerini gözden geçirse de, çok nadiren bu kararlan değiştirir. Üst yönetimin, dizayn geliştirilirken, stratejik tedarikçi seçimleri ile yanlış seçimleri engellediği ise çok nadiren görülür. Son senelerde, dizaynın tüm departmanlarla ve stratejik tedarikçilerle işbirliği içerisinde geliştirilmesinin, gerek şirketler gerekse müşteri açısından çok faydalı olacağı farkedildi. Bu fikir Rethinking Construction ekibinin düzenlediği“İnşaat için Stratejik Forum”toplantısının sonuç bildirgesinde sektörün anahtar hedefleri araşma girerek, aşağıdaki şekilde vurgulandı: 2004 yılının sonuna kadar inşaat projelerinin en az yüzde 20 si, entegre takımlar ve tedarikçiler tarafından gerçekleştirilmelidir ve bu rakam 2007 sonunda yüzde 50 ye çıkmalıdır. İnşaat sektörünün hedefleri arasında yer alan, maliyetlerin ve inşaat sürelerinin azaltılması, projelerin tahmin edilebilirliğinin artması, ancak dizayn ve satın almanın, aralarındaki iterasyonlar gözönüne alınarak entegre edilmesi ile mümkündür. Bu çalışmada, iteratif bir yaklaşım ışığında, gerçek bir proje için dizayn ve satın almayı bir araya getirecek bir plan geliştirmeyi hedefledik. Şu ana kadar bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların incelenmesinden sonra, sözkonusu projemize yönelik entegre bir çözüm bulduk.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INTEGRATING DESIGN AND PROCUREMENT WITH AN ITERATIVE APPROACH FOR INTERNATIONAL CONSTRUCTION PROJECTS Design management suffers from the lack of supply chain experience and sensitivity, despite the fact that poor component and supplier choices can have substantial negative impact on project implementation. Even if the management reviews the component and supplier choices proposed by the engineers, it rarely disagrees with the average component decision. Even less frequently does the upper management drive strategic supplier selection during development of a new design, which has the potentially devastating effect of misaligning their project roadmap with the roadmaps of key component suppliers In recent years, there has been a growing realization that integrated collaborative- design approaches can deliver significant benefits to companies and consumers (e.g., in terms of construction quality and cost, and design efficiency). This idea was also declared among the key strategic targets in the Strategic Forum for Construction held by Rethinking Construction with following measures:“By the end of 2004 20 per cent of construction projects by value should be undertaken by integrated teams and supply chains; by the end of 2007 this figure should rise to 50 per cent”. Reduction in construction costs as well as a decrease in construction time and an increase in the predictability of the projects, which are among the main targets of the construction industry, are only possible by integration of design and procurement taking into consideration the strong cross-disciplinary iterative relationship between procurement and design. In this study, we aimed to develop an integrated design and procurement plan for a real project in the light of an iterative approach. We begin with a literature survey about the current studies and finish with an integrated solution for a real project.