New methods for voice conversion
Konuşmacı dönüştürme için yeni yöntemler
  1. Tez No: 139441
  2. Yazar: OYTUN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET KONUŞMACI DÖNÜŞTÜRME İÇİN YENİ YÖNTEMLER Bu çalışma, konuşmacı dönüştürmeyle ilgili farklı yönler üzerinde yoğunlaşmakta ve yüksek kalitede çıktı sağlayan gürbüz konuşmacı dönüştürme sistemlerinde kullanılabilecek yeni yöntemlerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Öznel deneyler kullanılarak farklı izgel ve zamansal özelliklerin konuşmacı kimliğinin algılanmasına etkileri incelenmektedir. Bu özellikler arasında konuşma işaretlerinin farklı sıklık aralıklarındaki izgel içerikleri, gırtlak yapısı, ses perdesi, süre ve enerji yer almaktadır. Dalgacık dönüşümü ve seçici önvurgulamaya dayalı iki yeni yöntemle gırtlak yapısı dönüşümü gerçekleştirilmektedir. Konuşmacıya özgü yeni bir titremleme modeli geliştirilmiş, doğruluk ve konuşmacı dönüştürmedeki başarım açılarından incelenmiştir. Türkçe bir konuşmacı dönüştürme veri tabanı hazırlanmış ve önerilen yöntemlerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
tv ABSTRACT NEW METHODS FOR VOICE CONVERSION This study focuses on various aspects of voice conversion and investigates new methods for implementing robust voice conversion systems that provide high quality output. The relevance of several spectral and temporal characteristics for perception of speaker identity is investigated using subjective tests. These characteristics include the subband based spectral content, vocal tract, pitch, duration, and energy. Two new methods based on Wavelet Transform and selective preemphasis are described for transformation of the vocal tract spectrum. A new speaker specific intonational model is developed and evaluated both in terms of accuracy and voice conversion performance. A voice conversion database in Turkish is collected and employed for the evaluation of the new methods.