Gelation of soybean oil with polybutadiene
Soya yağının polibütadiyen ile jelleşmesi
  1. Tez No: 139442
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET SOYA YAĞININ POLİBÜTADİYEN İLE JELLEŞMESİ Bu çalışmada kendi ağırlığını taşıyabilen polibütadiyen-soya yağı jeli başarılı bir şekilde elde edilmiştir. Elde edilen j ellerin mekanik özellikleri labaratuvar şartlarında gerçekleştirilen bir düzenekle ölçülmüştür. Buna rağmen bu cihaz tamamiyle tatmin edici sonuçlar vermekle kalmamış, sonuçlarda birbirleriyle tutarlı olmuştur. Araştırma sırasında üç parametre değiştrilmiştir. Bunlar polibütadiyen konsantrasyonu, radikal kaynağının konsantrasyonu ve sıcaklık-zaman parametreleridir. Deneylrimiz göstermiştir ki başarılı bir jel ancak belirli limitler arasında elde edilebilmektedir. Bunlar polibütadiyen konsantrasyonunun %7,5 ile %12 olduğu aralık, peroksit konsantrasyonunun %25 ile %100 olduğu aralık ve sıcaklığın 110°C ile 130°C olduğu aralıktır. Polibütadiyeni çapraz bağla bağlayabilmek için birçok radikal kaynağı denenmiş ancak sadece Trigonox C başarılı sonuçlar vermiştir. Trigonox C ticari bir peroksit olup ayrıca tersiyer-bütil- peroksibenzoat olarak da bilinir. Oda sıcaklığında sıvı olup radikal üretme sıcaklığı 140°C dir. Çapraz bağlanma reaksiyonu infraret ve proton NMR' ile takip edilmiştir. Çapraz bağların yoğunluğu ise sıkıştırma testleri ve şişme testleri ile takip edilmiştir. Mekanik testlerin sonucunda mekanik mukavemetin çapraz bağların yoğunluğuyla doğru orantılı olduğu görülmüştür. Bu da radikal kaynağının konsantrasyonu ile doğru orantılıdır. Ayrıca polibütadiyen konsantrasyonunun j elleşmeyi etkiyen temel faktörlerden biri olduğu görülmüştür. Reaksiyondan sonra ekstrakte edilen soya yağının proton NMR'ı ve İR spektrumu polibütadiyenin soya yağına bağlanmadığım göstermiştir. Fakat polibütadiyenin spektrumlan incelendiğinde ve H-NMR spektrumunun integrali incelendiğinde her 45 polibütadiyen birimine bir trigliserid molekülünün bağlandığım göstermiştir. Bu hesaplamada bir yağ molekülü olarak trioleat gliserol alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT GELATION OF SOYBEAN OIL WITH POLYBUTADIENE In this study we successfully obtained self supporting, load bearing polybutadiene - soybean oil gels. The mechanical properties of the gels are investigated with a home made compressing apparatus. Although it is a home made apparatus, it gives reproducible very good results. During the reaction we changed three parameters: polybutadiene concentration, free radical source concentration and the temperature and time of the reaction. Our experiments shows that successful gelation is possible within the polybutadiene concentration limits of 7.5 to 12%, peroxide concentration between 25 to 100% and temperature between 1 10°C and 130°C and reaction times of 3 hours. In order to crosslink polybutadiene and form a network structure we tried different free radical sources during our experiments. Only Trigonox C gave the desired result. Trigonox C is a commercial peroxy ester which is also known as tert.butyl-peroxybenzoate. It is a liquid at room temperature and has decomposition temperature of 140 °C. Cross-linking reaction is followed by the IR and H-NMR spectra The cross-linking density followed by compressing test and swelling behavior. A home made compression apparatus is used and it gives very reproducible good data to compare. It is seen that mechanical properties depends on the cross-linking density. Also another major effect is the radical source concentration. Higher the radical source concentration, gels with better mechanical properties. It is also found that polybutadiene concentration is another major effect in gelation. Characterization of the product and reactant is followed by H-NMR and IR spectrometer. The spectra of extracted SO shows that there is no addition of PBD to the SO during gelation. Bu the IR, NMR spectra and viscosity increase of extracted soybean oil indicate that there is dimer or trimer formation of SO during reaction. Cross-lining is investigated by H-NMR spectrum of polybutadiene network. Integration of peak intensities of methylene groups of PBD and methylene groups of triglyceride indicated one triglyceride molecule for approximately 45 repeating units in PBD.