Production of hydrogen from light hydrocarbons via indirect partial oxidation on bimetallic catalysts
Hafif hidrokarbon yakıtlarından çift metalli katalizörler üzerinde dolaylı kısmi oksidasyon ile hidrojen eldesi
- Tez No: 139460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI ÖZET HAFİF HİDROKARBON YAKITLARINDAN ÇİFT METALLİ KATALİZÖRLER ÜZERİNDE DOLAYLI KISMİ OKSİDASYON İLE HİDROJEN ELDESİ Hidrojenin düşük molekül ağırlıklı hidrokarbon yakıtları olan propan ve propan/n- bütan karışımından katalitik olarak indirekt kısmi oksidasyon yoluyla eldesi incelenmiştir. Indirekt kısmi oksidasyon testleri yani eşzamanlı toplam oksidasyon ve buharlı reformlama reaksiyonları, 0.2wt%Pt-15wt%Ni/8-Aİ2O3 çift metaJli katalizörü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Testlerde sıcaklığın, buhar/karbon oranının, karbon/oksijen oranının ve kalış süresinin (W/F) aktiflik ve seçimliliğe etkileri incelenmiştir. Deneyler süresince gözlenmiş termal denge noktalan her iki metalin aynı destek üzerinde kullanımının yararının ispatıdır; iki metal arasındaki sinerji, Pt tararından katalizlenen ekzotermik toplam oksidasyonda üretilen ısının Ni tarafından katalizlenen buharlı reformlarnada kullanılması yoluyla sağlanmıştır. Her iki yakıt için kalış süresindeki düşme, yani sabit katalizör ağırlığı için reaktan akışının artışı, karbon monoksitin hidrojenle metan oluşturmasını engellemiş, bu yolla hidrojen üretimini arttırmıştır. Çalışmada test edilen koşullar arasında indirekt kısmi oksidasyonu için buhar/karbon oranı olarak 3, karbon/oksijen oranı olarak 2.7 ve W/F oranı olarak 0.51 optimal koşullar olarak belirlenmiştir. Propan/n-bütan karışımının indirekt kısmi oksidasyonu için belirlenmiş optimal koşullar ise buhar/karbon oranı için 5, karbon/oksijen oranı için 2.12 ve W/F oranı için0.5rdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF HYDROGEN FROM LIGHT HYDROCARBONS VIA INDIRECT PARTIAL OXIDATION ON BIMETALLIC CATALYSTS Catalytic conversion of light hydrocarbons namely, propane and propane/n- butane mixture, to hydrogen via indirect partial oxidation was investigated. Indirect partial oxidation tests (i.e. combined total oxidation and steam reforming) of propane and propane-n-butane mixture were conducted over a bimetallic 0.2wt%Pt-15wt%Ni/5- AI2O3 catalyst. The effects of temperature, steam/carbon ratio, carbon/oxygen ratio and residence time on the activity and selectivity of the catalyst was investigated. Thermo- neutral points were observed proving the beneficial effect of the presence of two metals on the same support; synergy between them obtained via facilitating heat transfer from exothermic total oxidation catalyzed by Pt sites to endothermic steam reforming catalyzed by Ni sites. For both hydrocarbon fuels decrease in the residence time, i.e. increase in the total fiowrate, led to a considerable increase in the hydrogen production due to the limited residence time of carbon monoxide and hydrogen on the catalyst surface that prevents methanation. Optimum activity and selectivity for IPOX of propane was obtained with steam/carbon ratio of 3, carbon/oxygen ratio of 2.7 and W7F ratio of 0.51; whereas optimum results was obtained for IPOX of propane - n-butane mixture with steam/carbon ratio of 5, carbon/oxygen ratio of 2.12 and W/F ratio of 0.51 for the experimental conditions tested.