Performance based evaluation of an existing industrial steel structure with semi-rigid connections
Mevcut bir yarı-rijit birleşimli çelik endüstri yapısının performansa dayalı analizi
  1. Tez No: 139459
  2. Yazar: TANSU DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET MEVCUT BİR YARI-RİJİT BİRLEŞİMLt ÇELİK ENDÜSTRİ YAPISININ PERFORMANSA DAYALI ANALİZİ Güncel yapı analizinde, çelik kiriş-kolon bMeşimlerinin davranışı mafsallı ya da rijit olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda, kapsamlı teorik ve deneysel çalışmalar, gelişkin tasarım metotları yanında, kabul edilebilir birleşim modellerini ortaya koymuştur. Fakat, yapı bÜeşenlerinin doğrusal olmayan (nonlinear) davranışı ve bunun sonucu olarak yapının doğrusal olmayan davranışı nedeniyle, bu yöntemler kolaylıkla uygulanamamaktadır. Bu çalışmada, birleşim mukavemetinin yaraşıra, birleşim rijitüğinin, yapının genel davranışına etkisini göstermek amacıyla, yaygın olarak kullanılan birleşimlerle (aim plakası birleşimi ve çift köşebent gövde birleşimi) tasarlanmış mevcut bir çelik karkas endüstri yapısı, bMeşimin doğrusal olmayan davranışına ve elemanların plastikleşmesine izin verecek şekilde adım-adım nonlinear statik analiz metodu (pushover metodu) ile çözümlenmiştir. Birleşimlerin nonlinear modelleri analitik metotlara dayandırılmakta, yapı elemanlarının doğrusal olmayan davranışı kesit plastik analizi ile uygulanmaktadır. Yukarıda sözü edilen prosedür, yapının X ve Y yönleri için, kesit boyutları değiştirilmeden beş farklı sisteme (çaprazlı yan-rijit çerçeve, çaprazlı mafsallı çerçeve, çaprazsız yarı-rijit çerçeve, çaprazlı rijit çerçeve, çaprazsız rijit çerçeve) uygulanmaktadır. Analiz sonucunda, yapının performansı FEMA 356 yöntemi İle değerlendirilmekte ve yapı bileşenleri her beş farklı durum için yerdeğiştirme ve dönme sınırlarına göre incelenmektedir. Sonuç olarak, farklı yapı davranışları, hedef deplasmanlara ve yapı büeşenlerinin kabul edilebilirlik ölçütlerine göre kaışdaştırılmakta, ve yan-rijit birleşimler ile çaprazların yapının yanal rijitliğine etkisi ile ilgili gözlemler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERFORMANCE BASED EVALUATION OF AN EXISTING INDUSTRIAL STEEL STRUCTURE WITH SEMI-RIGID CONNECTIONS In conventional frame analysis the behavior of beam-to-column connections is treated as either pinned or rigid joints. In recent years, extensive theoretical and experimental work have produced reasonably accurate connection models as well as improved design methods. However, these methods are not easily implemented because of the nonlinear behavior of the components and consequently the nonlinear behavior of the structure. In mis study an existing industrial steel structure with commonly used connections (flush end plate and double web angle connections) is analyzed by using incremental nonlinear static analysis method (pushover method) allowing connection non-linearity and member plastification, in order to show not only strength but also connection stiffness effects in overall behavior. The nonlinear models of the connections are based on analytical methods; member nonlinearity is implemented by plastic cross section analysis. The procedure mentioned above is applied for five different systems (semi-rigid braced frame, pin connected braced frame, semi-rigid unbraced frame, rigid braced frame, rigid unbraced frame) in X and Y directions without modifying member sizes. At the end of the analysis, performance of the structure is evaluated by using FEMA 356 procedure and components are evaluated with deformation and rotation limits for all five cases. Consequently, different frame behaviors are compared according to target displacements, acceptance criteria of components and the observations on effects of connection semi-rigidity and bracings in lateral stiffness of the structure are presented.