Use of iron as a new building material in nineteenth century western and Ottoman architecture
  1. Tez No: 13947
  2. Yazar: A.SEVİL ENGİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET DEMİRİN YENİ BİR YAPI MALZEMESİ OLARAK ONDOKUZUNCU YÜZYIL BATI VE OSMANLI MİMARLIKLARINDA KULLANIMI ENGİNSOY, A. Sevil Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. inci Aslanoğlu Eylül 1990, 173 sayfa Bu çalışma, demirin yeni bir yapı malzemesi olarak 19' uncu yüzyıl Batı ve Osmanlı mimarlıklarında kullanımı üzerine bir araştırmadır. Demirin mimarlıktaki rolü, Batı 'da sanayi devrimine, Osmanlı imparatorluğu ' nda ise batılılaşma çabalarına ilişkin olarak araştırılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Demirin 19' uncu yüzyıl Batı mimarisinde kullanımı beş bölümde incelenmiştir, ilk bölüm, demirin mimarlıkta yeni bir yapı malzemesi olarak yaygın kullanımına yol açan sanayi devrimi sırasında demir endüstrisinin teknolojik dönüşümü üzerinedir, ikinci bölümde, özellikle sanayi devrimiyle başlayan ve 19' uncu yüzyıl boyunca süren dönemde demirin yapılarda kullanılış biçimleri anlatılmıştır, üçüncü bölümde, demirin yoğun olarakVI kullanıldığı, sanayi devrimi sırasında ortaya çıkmış veya değişikliğe uğramış yeni yapı tipleri tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, demirin kullanımı, 19 'uncu yüzyıl mimarlığında süsleme ve strüktür ilişkisi açısından araştırılmıştır. Beşinci bölümde, sanayi devrimiyle başlayan ve Demir Çağı olarak bilinen 19 'uncu yüzyılda devam eden dönemde demirin Batı mimarlığında kullanımı genel olarak değerlendirilmiştir. Demirin 19 'uncu yüzyıl Osmanlı mimarlığında kullanımı üç bölümde incelenmiştir, ilk bölüm, 19 'uncu yüzyılda Osmanlı imparatorluğu ' ndaki demir endüstrisini anlatmaktadır. ikinci bölüm, batılılaşma etkisindeki yapılarda demirin kullanımı üzerinedir, üçüncü bölümde, demirin 19 'uncu yüzyıl Osmanlı mimarlığında kullanımı genel olarak değerlendirilmiş, ve çağdaşı Batı mimarlığındaki gelişmelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT USE OF IRON AS A NEW BUILDING MATERIAL IN NINETEENTH CENTURY WESTERN AND OTTOMAN ARCHITECTURE ENGİNSOY, A. Sevil M. A. in History of Architecture Supervisor : Prof.Dr. İnci Aslanoğlu September 1990, 173 pages. This is a study on the use of iron as a new building material in 19th century Western and Ottoman architecture. It investigates and compares the role of iron in architecture in terms of the industrial revolution in the West and the Ottoman Empire ' s efforts to westernize. The use of iron in 19th century Western architecture is studied in five sections. The first section deals with the technological transformation of the iron industry during the industrial revolution which paved the way for the widespread adoption of iron in architecture as a new building material. The second section is on the use of iron for building purposes, mainly during the periodbeginning with the industrial revolution and continuing throughout the 19th century. The third section discusses new building types which came into being or were altered during the industrial revolution and in which iron was extensively used- In the fourth section, the use of iron is examined on the basis of the relation between ornament and structure in 19th century architecture. The fifth section is an evaluation of the use of iron in Western architecture during the period beginning with the industrial revolution and covering mainly the 19th century, known as the Iron Age in architecture. The use of iron in 19th century Ottoman architecture is studied in three sections. The first section deals with the iron industry in the Ottoman Empire in the 19th century. The second section concentrates on the use of iron in buildings under the impact of westernization. In the third section the use of iron in 19th century Ottoman architecture is evaluated and compared with contemporary developments in 19th century Western architecture.