Attitudes of owner-managers and managers within the framework of need for achievement and need for power
- Tez No: 13948
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ S. GİTMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada profesyonel yöneticiler ile aynı zamanda işin sahibi olan yöneticilerin erişi güdüsü ve güç kullanma güdüsü çerçevesinde önem verdikleri iş ile ilgili özellikler İncelenmiştir. tik aşama, erişi güdüsü ve güç kullanma güdüsü ölçeklerinin düzenlenmesi olmuştur. Her iki gruptaki denek sayısı 29 'ar kişiden oluşmak üzere toplam denek sayısı 58'dir. Raven, Molloy ve Corcoran (1972) tarafından kullanılan bir soru formu, ölçekleri oluşturacak maddeler elde edilmek üzere faktör analiz yapılmıştır. Faktör analiz sonucu tekrarı yapılan orijinal çalışmada elde edilmiş olan iki faktör bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında işin sahibi yöneticiler ve profesyonel yöneticilerde her iki güdünün ağırlığı grup içinde ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Yapılan testler her iki grupta da başarı güdüsünün güç kullanma güdüsüne baskın olduğunu göstermiştir. Fakat iki grup her bir güdü ele alınarak karşılaştırılınca yapılan testler belirgin sonuç vermemiştir. Sonuç olarak, konuyla ilgili literatürde belirtilen güç kullanma güdüsü yüksek profesyonel yönetici tipine rastlanmayışının sebebi Türkiye'de yöneticilik rolünün batıdaki anlamda yerleşmemesi gerçeğine bağlanmıştır. İşin sahibi yöneticilerde görülen girişimci özellikleri de bu kişilerin aynızamanda iki rol (girişimcilik ve yöneticilik) Üstlendikleri göz önüne alınarak, yorumlanırken dikkatli davranılması gerektiği yargısına varılmıştır. Başlangıç sayfalarının sayısı : 11 Sayfa sayısı : 104 Kaynak sayısı : 104 Tablo sayısı : 15 Anahtar sözcükler : Başarı güdüsü, güç kullanma güdüsü, yöneticilik güdüsü, girişimcilik, girişimcilik güdüsü. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a research about the job characteristics sought for by owner managers and managers within the framework of need for achievement (n Ach) and need for power (n Pow) is replicated. The first step of the study is modifying the scales to measure n Ach and n Pow of the businessmen sample. The sample is composed of equal number of owner managers and managers with sample size 58 all. The questionnaire used by Raven, Molloy and Corcoran (1972) is factor analyzed to obtain items constituting these scales. Through factor analysis two factors obtained in the original study have been obtained. The second part of the study is to test the strength of these needs for owner managers and managers. The tests show that n Ach is greater than n Pow for both subsamples while nonsignificant results are obtained in tests where two groups are compared based on n Ach and n Pow. It is concluded that as the managerial role has not emerged in Turkey in the sense of Western countries, the motive pattern of managers is inconsistent with what the literature depicts. On the part of owner-managers a similarity is seen with the entrepreneurs, however due to the dual role these people play, the results should be interpreted with care. iiiNumber of preliminary pages Number of pages Number of references Number of tables 11 104/ 104 15 Key words : Need for achievement, need for power, managerial motivation, entrepreneur ship, entrepreneurial motives. iv