Seismic analysis of superimposed geosynthetic-reinforced segmental retaining walls : A parametric study
Kademeli geosentetik donatılı zemin istinat duvarlarının sismik analizi: Parametrik çalışma
- Tez No: 139479
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET KADEMELİ GEOSENTETİK DONATILI ZEMİN İSTİNAT DUVARLARININ SİSMİK ANALİZİ: PARAMETRİK ÇALIŞMA Bu çalışmada geosentetik donatılı zemin istinat duvarlarının sismik tepki analizleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bir sonlu elemanlar programı olan Plaxis, duvarların sismik tepkisinde etkili olabileceği düşünülen faktörlerin incelenmesi için kullanılmıştır. Bu faktörler; duvar yüksekliği (H), üst ve alt duvarda donatı olarak kullanılan geotekstil uzunluğunun duvar yüksekliğine oram (Lı/H, L2/H), iki duvar arasındaki yatay mesafenin duvar yüksekliğine oram (D/H), geotekstillerin düşey yerleştirme mesafe aralığı (Sv), donatı dayanımı (EAgt), donatılı bölge ve donatışız bölge için elastisite modülü (Er) ve sönümlenme katsayıları (a ve P). Sismik yükleme altında, kohezyonlu toprak davranışı için D/H oram, EAgt ve Lı/H oranının, kohezyonsuz toprak davranışı için ise EAgt, L2/H ve D/H oranlarının önemli olduğu tesbit edilmiştir. Her iki çeşit toprakda da minimum duvar deplasmanı bu faktörlerin yüksek değerleri için elde edilmiştir. Maksimum duvar deplasmanı her iki cins toprakta da genellikle üst duvarın 1/3 lük üst kısmında meydana gelmiştir. Kohezyonlu toprakda belirli bir iç kırılma mekanizması yoktur, kohezyonsuz toprakda ise sonlu elemanlar metodu ile belirlenen kesme birim boy değişimi konsantrasyonları tahmini limit denge analizi kırılma düzlemi ile çakışmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC ANALYSIS OF SUPERIMPOSED GEOSYNTHETIC- REINFORCED SEGMENTAL RETAINING WALLS: A PARAMETRIC STUDY This study presents Finite Element Analysis of seismic behavior of superimposed geosynthetic reinforced soil retaining walls. A finite element computer program, Plaxis, is used to investigate the effects of a number of factors. These factors are; wall height (H), ratios of geotextile (GT) length to wall height for the upper and lower wall (Lj/H and L2/H), ratio of distance between two walls to wall height (D/H), vertical spacing of GT's (Sv), stiffness of GT's (EAgt), Young's Modulus of reinforced and retained soil (Er), and coefficient of damping (a and P). A factorial design analysis is set up to discuss the results. For cohesive backfill soil factors D/H ratio, EAgt and Li/H ratio and for granular soil factors EAgt, L2/H and D D/H ratios are the main effects. Minimum wall displacement is attained at high levels of these factors. Maximum wall displacement generally occurs in the 1/3 top portion of wall both for cohesive and granular backfill. No internal failure mechanism is observed for cohesive soil, whereas shear strain concentration obtained from finite element analysis coincides with the assumed failure plane of limit equilibrium analysis for granular soil.